LONDON, Ruska vlada u ovim teškim ekonomskim vremenima ne može sebi da dozvoli da napravi nijednu ozbiljnu grešku, ocjenjuje britanski dnevnik “Fajnenšel tajms”.
List podsjeća da je prošlo deset godina od kada je Rusija krenula putem privrednog rasta, poslije kolapsa devedesetih godina prošlog vijeka i da je isto toliko vremena prošlo i od dolaska sadašnjeg premijera Vladimira Putina u vrh vlasti, te da je njegova popularnost uveliko zavisila od visoke cijene nafte.
Međutim, Rusija sada ulazi u prvu recesiju u periodu Putinove vlasti, a potezi njegove vlade imaće do sada najdalekosežnije posljedice.
Najveći izazov predstavlja očuvanje vrijednosti nacionalne valute – rublje.
Ruska Centralna banka je u tu svrhu već izdvojila oko 200 milijardi dolara, odnosno trećinu svojih deviznih rezervi.
Vlasti su smatrale da je to cijena koja se mora platiti kako bi se izbjegla dešavanja iz 1998. godine kada je, podsjeća list, rublja izgubila dvije trećine od svoje vrijednosti, što je onemogućilo otplaćivanje dugova a mnoge Ruse finansijski uništilo.
Uprkos svemu, to trošenje rezervi mora se zaustaviti jer bi sva sredstva mogla da presuše.
“Zbog toga vlada ne smije da se koncentriše na zaštitu rublje, već na stabilizovanje svojih rezervi, borbu protiv recesije i ublažavanje posljedica pada valute po obične građane”, zaključuje “Fajnenšel tajms”, prenosi Bi-Bi-Si.