DOBOJ, Pomoćnik ministra finansija Republike Srpske (RS) Radmila Mihić izjavila je danas u Doboju da je Srpska prva u BiH krenula da zakonski uredi predmet, način, oblike, uslove, elemente i ostala pitanja o javno-privatnom partnerstvu.
Javno-privatno partnerstvo kao oblik saradnje podrazumijeva da javni i privatni sektor udružuju resurse, kapital i stručna znanja radi ostvarivanja javnih potreba, rekla je Mihićeva na javnoj raspravi o Nacrtu zakona o javno-privatnom partnerstvu koja je održana u Privrednoj komori regije Doboj.
Cilj ovog zakona je da stvori javan i nediskriminatoran pravni osnov i da se utvrde uslovi ostvarivanja javno-privatnog partnerstva u kojem je javni partner dužan poštovati načela zaštite javnog interesa, tržišnog takmičenja, efikasnosti, jednakog tretmana, uzajamnog priznavanja, srazmjernosti, transparentnosti, slobode ugovora i zaštite okoline, istakla je Mihićeva.
Prema njenim riječima, javno-privatno partnerstvo zasniva se na načelima dugoročnosti ugovornih odnosa između partnera, oslonca na privatna sredstva, što ne isključuje javna sredstva, definisanja ciljeva gradnje sa pozicija javnog interesa i postizanja standarda izgradnje, održavanja i kvaliteta usluga, te vraćanja u vlasništvo javnom sektoru izgrađene infrastrukture nakon ugovorenog perioda korišćenja.
Mihićeva je napomenula da predmet javno-privatnog partnerstva može biti izgradnja, korišćenje, održavanje i upravljanje ili rekonstrukcija, korišćenje, održavanje i upravljanje imovinom u svrhu zadovoljavanja javnih potreba u oblastima puteva i pripadajućih infrastrukturnih objekata, željezničkih pruga, plovnih kanala i luka, komunalne infrastrukture, aerodroma, autobuskih i željezničkih stanica, školskih, kulturnih, sportskih, zdravstvenih i drugih objekata.
Javni partner može biti Republika, odnosno Vlada Republike Srpske putem nadležnog ministarstva, te javna ustanova, javno preduzeće i jedinice lokalne samouprave koji određuju gdje, pod kojim uslovima i na koji način žele se učešće privatnog partnera, objasnila je Mihićeva.
Ona je dodala da institucionalni oblik javno-privatnog partnerstva podrazumijeva osnivanje zajedničkog privrednog društva i drugog organizacionog oblika, te da je javni partner obavezan da prati sprovođenje projekata javno-privatnog partnerstva tokom njegove primjene, a nadležno ministarstvo da jednom godišnje podnese tehnički i finansijski izvještaj Vladi RS o sprovođenju svakog pojedinačnog javno-privatnog partnerskog ugovora.
Kao primjer dosadašnjeg uspješno ostvarenog javnog partnerstva Mihićeva je navela Centar za dijalizu pri banjalučkom Kliničkom centru gdje je javni partner, u ovom slučaju RS, zadao odgovarajuće standarde, a privatni partner preuzeo obavezu izgradnje, opremanja i ispunjenja tih standarda i obaveza.
“Pružanje usluga u ovom centru ne naplaćuje se od krajnjih korisnika, odnosno pacijenata, nego se naplaćuje iz republičkog budžeta, odnosno sredstava javnog organa, jer je to naša obaveza”, dodala je Mihićeva.
Javna rasprava o Nacrtu zakona o javno-privatnom partnerstvu, osim u Doboju, održana je na Palama i Bijeljini, i U ponedjeljak, 9. februara, biće održana u Trebinju, a posljednja u utorak, 10. februara, u Banjaluci.