SARAJEVO, Svjetska kretanja u vezi sa osiguranjem depozita i učvršćenje povjerenja građana u bankarski sektor BiH razlozi su zbog kojih bi, prema najavama direktora Agencije za osiguranje depozita BiH, Josipa Nevjestića, trebalo da u narednom periodu dođe do povećanja nivoa osiguranog depozita u BiH sa sadašnjih 20.000 maraka na visinu između 40.000 i 50.000 maraka.
Nevjestić je potvrdio da su u toku pregovori s Evropskom bankom za obnovu i razvoj (ERBD) za dobijanje stendbaj aranžmana. U zavisnosti od ishoda i brzine pregovora, kako je najavio, Agencija će izvršiti sve potrebne analize i predložiti da se nivo osiguranog depozita poveća, što je njihova zakonska obaveza.
– U petak zasjeda kreditni odbor ERBD-a i razmatra naš zahtjev, tako da bismo povratnu informaciju mogli dobiti do kraja tog dana. Nakon toga možemo pristupiti obračunu nove visine depozita koju ćemo osigurati. Ovim poručujemo da je štednja građana dodatno osigurana, ali i da je bankarski sektor u BiH zaista stabilan i da su banke likvidne – kazao je Nevjestić.
I guverner Centralne banke BiH, Kemal Kozarić, slaže se da bi povećanje iznosa osiguranog depozita dalo stimulans međusobnom povjerenju između građana i banaka, naročito, kako ističe, imajući u vidu situaciju u državama iz okruženja gdje su iznosi mnogo veći.
Povećanje visine osiguranog depozita, prema riječima rukovodioca za bankarske poslove u Udruženju banaka BiH, Samira Lačevića, u funkciji je predloženih mjera za ublažavanje eventualnih posljedica svjetske ekonomske krize.
– Rigidni pristup bankarskom sektoru koji je i dalje prisutan kod nas, mnogo dobrih stvari poručio je bankarskom sektoru BiH. Mi sada možemo reći da imamo jedan od najuređenijih sektora u okruženju i jako nam je važno i dalje raditi na jačanju povjerenja građana u banke, što bi se ovim predloženim rješenjima i uradilo – izjavio je Lačević.
Sličnog su mišljenja i u komercijalnim bankama u BiH. Direktor Balkan Investment banke a.d., Edvinas Navickas, smatra da bi ove mjere uticale na smanjenje odliva štednje u države regiona u kojima je taj limit veći i ujedno dalo dodatni motiv građanima, ali i pravnim licima da novac čuvaju u bankama.
– S druge strane, eventualno povećanje nivoa osiguranih depozita bi imalo pozitivan efekat kako na banke tako i na privredu i građane BiH, jer bi se komercijalnim bankama obezbijedila dodatna sredstva za kreditne plasmane – objasnio je Navickas.
I direktor NLB Razvojna banke, Radovan Bajić, podržava inicijativu za povećanje iznosa osiguranog depozita, ali, predlaže, da bi bilo dobro da se depoziti fizičkih i pravnih lica ne tretiraju na isti način.
– To znači da bi se na depozite građana plaćala premija i da bi ti depoziti imali viši stepen osiguranja, dok depozite pravnih subjekata ne bi trebalo osigurati, već bi trebalo da oni snose rizik poslovanja sa svakom bankom pojedinačno – naveo je Bajić. Fokus