BEOGRAD, Iako je krajem prošle godine prodaja Telekoma Srbije odložena zbog finansijske krize, vrh države ovih dana preispituje tu odluku i ponovo razmišlja o prodaji. Mogućnost prodaje Telekoma zbog manjka u budžetu prvi je pomenuo guverner Narodne banke Srbije Radovan Jelašić, istu ideju je predstavila i ministarka finansija Diana Dragutinović, da bi danas i predsednik Srbije Boris Tadić kazao da je ta tema na dnevnom redu.
Tadić je, do duše, rekao da odluka o prodaji Telekoma još nije donijeta i da se radi o “velikoj temi o kojoj se pažljivo razmišlja i sagledavaju svi aspekti”.
“Nisam veliki pristalica prodaje ni EPS-a, ni Telekoma jer su te kompanije važne za vođenje ekomomske i regionalne politike Srbije”, rekao je on.
Tadić je naveo da se više zalaže za regionalno povezivanje takvih kompanija i istakao da je protiv prodaje cijelog javnog sektora, jer bi, kako je rekao, to moglo da ima veoma pogubne posljedice za najsiromašnije građanje, a i Srbiji bi se umanjile mogućnosti vođenja ekonomske i regionalne politke.
Tadić je ocijenio da je Srbiji za odbranu kursa dinara i standarda građana potreban priliv deviza i da je privatizacija jedini način da se se obezbijedi taj priliv. Sa druge strane, naglasio je, Srbija mora da ima uticaj i na cijene, na primjer, struje i energenata da bi štitila građane.
Generalni direktor Telekoma Branko Radujko kazao je danas da bi vlasnici – Vlada Srbije sa 80 odsto i kompanija Helenik Telekom trebalo da odluče o eventualnim izmjenama vlasničke strukture, ocijenivši da Telekom može da “posluje i sa ovakvom vlasničkom strukturom”.
On je naveo da je Telekom Srbije prošle godine usvojio strateški plan razvoja kompanije do kraja 2012. u kojem su definisani poslovni procesi i gdje se vidi da će kompanija stvoriti nove prihode i da će neprestano rasti operativna dobit kompanije.
Ukoliko vlasnik bude u situaciji da mora ili želi da proda dio akcija, to će biti odluke koje su za menadžment kompanije legitimne, dodao je Radujko.
Iako se ulazak na tržište telekomunikacija Republike Srpske i dalje vidi kao jedan od najznačajnijih poteza Telekoma Srbije, činjenica da su rate koje mjesečno stižu od Siti banke (kod koje je za investiciju u Banjaluci uzet kredit) sve veće.
Upravo je to, kako se može čuti u neformalnim razgovorima u vladi, i razlog zašto je baš ove godine Telekom Srbija odlučio da se predstavi na Svjetskom ekonomskom forumu u Davosu.
Javna je tajna da je krajem ljeta Dojče telekom Srbiji za partnerstvo u Telekomu Srbija poslao ponudu “koja se ne odbija”. Od tada, s obzirom na krizu, nije bilo razgovora na visokom nivou o njihovom ulasku u Telekom Srbija, ali, kako se ovih dana potvrđuje, Njemci, ipak, nisu ni odustali od neke forme partnerstva.
Kako stvari stoje, koji god model Vlada Srbije da izabere, Dojče telekom može postati taj koji kontroliše Telekom Srbije. Ovaj njemački gigant je, prošlog maja, kupio 20 odsto kapitala grčke telekomunikacione kompanije OTE, koja, opet, ima udio od 20 odsto vlasništva u srpskom Telekomu.
Tako su, zapravo, Njemci već danas vlasnici oko pet odsto domaće telekomunikacione kompanije. Ukoliko Vlada Srbije, kako je ranije najavljivano, emituje bar dio državnih akcija Telekoma Srbija na berzi, Dojče telekom može vrlo lako doći do većinskog paketa.
Druga varijanta je tender. Ako Vlada i odluči da raspiše javni poziv za prodaju manjinskog paketa akcija domaće telekomunikacione kuće, Dojče telekom, s obzirom na to da poseduje vlasništvo u grčkom OTE, dolazi do većinskog vlasništva.
Podaci, inače, govore da je Dojče telekom kompanija koja je poslednjih godina imala najagresivniji prodor na tržišta bivše Jugoslavije. B92