LONDON, Evropska unija i Kanada izrazile su zabrinutost da bi američki paket za stimulaciju privrede, vrijedan više od 800 milijardi dolara, mogao da vodi u pravcu protekcionizma.
Posebno je sporna klauzula nazvana “Kupuj američko” koja bi trebalo da obezbijedi korišćenje samo američkog gvožđa i čelika u infrastrukturnim projektima dogovorenim u paketu, javila je mreža Bi-Bi-Si.
U pismu upućenom Bijeloj kući i Kongresu, EU navodi da, bi ukoliko bude usvojen, paket predstavljao opasan presedan.
Slične primjedbe je iznijela i Kanada, koja traži izuzeće.
U pismu Senatu kanadski ambasador u Vašingtonu Majkl Vilson rekao je da će usvajanje američkog paketa predstavljati negativan presedan sa globalnim reperkusijama.
“SAD izgubiće moralni autoritet da vrše pritisak na druge da ne uvode protekcionističku politiku”, kaže Vilson.
Kanadski Ministar za međunarodnu trgovinu Stokvel Dej nada se da će Kanada bizi izuzeta iz tog paketa, za koji upozorava da će voditi globalnom privrednom zastoju.
“Ovakve protekcionističke mjere, u vrijeme recesije, mogu samo da pogoršaju stvari”, rekao je on za mrežu Si-Bi-Es.
U međuvremenu, američki Senat razmatra paket, a predsjednik Barak Obama upozorio je senatore obje stranke protiv blokiranja paketa i podsjetio ih na viši cilj očuvanja zaposlenosti i stvaranja novih radnih mjesta.
“Paket za obnovu koji želimo da bude odobren napravljen je s ciljem da ljudi koji su izgubili posao i dalje mogu da dobijaju socijalnu pomoć i zdravstvenu zaštitu. Za izgradnju infrastrukture, obnovu puteva, mostova i drugih objekata, kako bismo mogli da vratimo ljude na posao”, rekao je američki predsjednik.
Obamin paket mjera već je potvrđen u donjem Predstavničkom domu Kongresa, mada bez ijednog glasa podrške republikanskih kongresmena koji kažu da se protive ogromnom zaduživanju i povećanju državne potrošnje.
Republikanci smatraju da u nastojanju da se pokrene privreda i poveća posustala tražnja, prije svega, treba da budu smanjeni porezi na privredu i pojedince.
Slične pakete za revitalizaciju svojih privreda, mada u mnogo manjim iznosima od američke, objavile su još vlade Francuske i Australije.
Pariz je izdvojio 33 milijarde dolara, a Kanbera oko 25 milijardi dolara za mjere koje će se uglavnom zasnivati na ulaganja u infrastrukturne projekte u nadi da će se tako stvoriti nova radna mjesta i podstaći tražnja.