BANJALUKA, Ukoliko se usvoji predloženi Nacrt zakona o nafti i naftnim derivatima Republike Srpske (RS) doći će do značajnog poskupljenja ovog energenta i njegovih derivata, istakao je Milivoj Šormaz, direktor preduzeća za uvoz i distribuciju naftnih derivata “Limikom”.
On kaže da u vrijeme ekonomske krize ne treba opterećivati ionako slabo razvijenu privredu i pozvao nadležne da se sa usvajanjem ovakvog zakona sačeka do okončanja svjetske ekonomske krize.
Šormaz smatra da bi primjena odredbi novog zakona dovela do zatvarnja nekih preduzeća koja se bave veleprodajom i transportom naftnih derivata, a značajan broj radnika mogao bi ostati bez posla, jer bi vlasnici svoja preduzeća mogli preseliti u neki drugi region, gdje im je bavljenje ovim poslom jeftinije.
“Nacrtom zakona je predviđeno da uvoznici i distubuteri nafte treba da obezbijede ogromne količine zaliha nafte, što predstavlja veliko opreterećenje. Za kratko vrijeme preduzeća bi sama sebe `ugušila` što nikome nije u interesu”, rekao je Šormaz novinarima u Banjaluci prije početka javne rasprave.
Ovim zakonskim aktom predviđeno je da preduzeća nabavljaju i skladište naftu o svom trošku, a Šormaz smatra da bi država trebala obezbjeđivati sredstva za ove namjere, kao što je slučaj i sa drugim robnim rezervama.
Šormaz je pojasnio da je u zemljama EU država finansira naftne rezerve i sa njima raspolaže.
“Zakon predviđa da se mazut ne može skladištiti kod kupca, a skladište za mazut imaju jedino rafinerije, pa bi prema tome veletrgovci morali graditi i terminale sa po desetak ogromnih rezervoara“, naglasio je Šormaz.
Pomoćnik ministra industrije, energetike i rudarstva RS Dragana Kalabić rekla je da ovaj nacrt zakona reguliše tržište nafte i obavljanje djelatnosti u ovom sektoru, cijene nafte i naftnih derivata u slučaju poremećaja na tržištu i formiranje obaveznih i operativnih rezervi naftnih derivata.
“Ovaj nacrt predstavlja jednu od bitnih aktivnosti u vezi sa aktivnostima pridruživanja EU, koja se odnosi na sigurnost snadbijevanja potrošača koje će biti dostupne svim članicama EU, kada i BiH bude članica”, pojasnila je Kalabićeva.
Ona je dodala da obavezne rezerve nafte i naftnih rezervata iznose tromječne potrebe BiH od ostvarene potrošnje u prethodnoj godini.
Ona je ocijeniala da kvalitet nafte u BiH zadovoljava sve propise entiteta i BiH.
Nacrt zakona bi se trebao naći u skupštinskoj proceduri u maju ove godine.
Javna rasprava o Nacrtu zakona o nafti i naftnim derivatima RS odžana je i u Bijeljini u srijedu, 28. januara ove godine.