LONDON, Najdublja finansijska kriza od vremena Velike depresije nije prirodna pojava, već vještački izazvana katastrofa za koju su mnogi djelimično krivi, objavio je juče britanski dnevnik “Gardijan”.
Autorka članka Džulija Finč je sastavila listu onih čiji su postupci, po njenom mišljenju, doveli do sadašnjeg ekonomskog kolapsa.
Na čelu spiska je bivši direktor američkih Federalnih rezervi Alan Grinspen, koji je kriv zbog toga “što je dozvolio širenje hipotekarnog mehura, usled niske kamatne stope i nedovoljnog regulisanja u oblasti hipotekarnih zajmova. Sam Grinspen je već priznao svoj udeo u razvoju finansijske krize.
Finčova je navela niz političara koji, kako smatra, takođe snose odgovornost za krizu, među kojima su bivši predsjednici SAD Bil Klinton i Džordž Buš. Za vrijeme predsjednikovanja Klintona usvojen je niz zakona koji su omogućavali da manje bogati slojevi stanovništva dobijaju bankarske kredite radi kupovine kuća, dok Buš ne samo da nije zaustavio taj proces, već ga je i proširio.
Britanski premijer Gordon Braun je, pak, “uzdigao interese predstavnika finansijskog sektora nad interesima predstavnika drugih sektora privrede, na primjer, proizvođača”.
Na listi krivaca za krizu našli su se i bivši i sadašnji vodeći ljudi najvećih finansijskih institucija SAD i Britanije, kao što su osiguravajuća kompanija AIG, banke “Goldman Saks”, “Leman braders”, “Meril Linč”, “Halifaks bank of Skotland”, “Rojal bank of Skotland”, “Bradford&Bingli”, “Bank of Ingland” i druge.
Spisak “Gardijana” završavaju analitičari koji su znali da se finansijska kriza približava. Među njima su profesor ekonomije Univerziteta u Njujorku Nurijel Rubini, koji je još 2006. predvidio finansijsku krizu, kao i finansijer Džordž Soroš, milijarder Voren Bafet i čelnik američkog hedž fonda Dzon Polson, koji su takođe “predvidjeli nastanak krize”.