BEOGRAD, Ekonomista Danilo Šuković ocjenio je da bi paket mjera Vlade Srbije koji predviđa 100 milijardi dinara podsticajnih sredstava privredi mogao da ima izuzetne efekte pod uslovom da firme u koje će se “ubrizgati” taj novac obezbjede tražnju za svoje proizvode.
Ukoliko ne obezbjede tražnju to može biti i kontraproduktivno, pošto ćemo se zadužiti i napraviti neke veće troškove za budućnost, tako da je država tu posegla za mjerama jake intervencije koje su dosta rizične u pogledu efekata koje mogu da donesu, ocjenio je Šuković.
“Ukoliko se kriza produbi i ukoliko nemate tražnju, možete vi ulagati u proizvodnju koliko hoćete, sve to je pucanje u prazno”, ukazao je on.
Šuković je istakao da se sredstva daju u vrijeme kada je pitanje da li naše firme mogu da obezbjede prodor na tržište i dodao da ukoliko država, odnosno birokratija bude procjenjivala kome će se sredstva dati, to može biti dosta rizično i dovesti do samovolje, pa i korupcije.
“Sa tog stanovišta, to može da bude dosta rizičan potez i ta ideja da se zaduživanjem može prebroditi kriza nije baš najbolja”, naglasio je Šuković.
On je ocjenio da bi država trebalo da finansiranje privrede prepusti bankama i tržištu kapitala, a da sama utiče da troškovi privrede budu manji, odnosno da kroz smanjenje javne potrošnje stvori uslove za smanjenje poreza privredi.
Prema Šukovićevim riječima, privredi bi od pomoći bila efikasna država koja bi stvorila uslove da se smanji referentna kamatna stopa, tako da krediti budu jeftiniji, ” a to ko će dati kredite neka tržište procjeni, šta će nam tu birokratija i država”.
On je naglasio da tržište nije idealno i ima svoje slabosti, ali da postoje institucije koje te slabosti treba da eliminišu i te institucije treba da budu ojačane.Tanjug