SARAJEVO, U prošloj godini direktna strana ulaganja u Bosni i Hercegovini iznosila su 700 miliona evra, podaci su Agencije za promociju stranih investicija, FIPA.
Iako su ulaganja znatno manja nego u prethodnoj godini, za BiH to su izvanredni rezultati, ocijenio je direktor FIPA, Haris Bašić.
Najveći ulagač u BiH jeste Slovenija, sa oko 180 miliona evra, a zatim slijedi Austrija, sa 151 milion evra, te Hrvatska, s nešto više od 70 miliona evra. Na ulaganja u proizvodne djelatnosti odnosi se 49 odsto, u trgovinu 25, u usluge 13, a u bankarski sektor osam odsto.
– Uzimajući u obzir ukupna svjetska ekonomska kretanja, kao i poslovni i investicioni ambijent u BiH, nameće se zaključak da je opšte okruženje za strana ulaganja u 2008. godini bilo znatno složenije i nepovoljnije u poređenju s 2007. godinom, kada je ostvaren rekordni priliv stranih ulaganja, u iznosu od 1,62 milijarde evra – kaže Bašić.
Prema njegovim riječima, bolji rezultati nisu se ni mogli očekivati, s obzirom na to da u Federaciji BiH nije realizovan nijedan važniji privatizacioni proces.
– Privatizacija je ključni faktor za privlačenje stranih investicija u određenju zemlju. Ipak, možemo da budemo zadovoljni rezultatima iz godine koja će ostati zapamćena po krizi u Evropi. Za nas je sada najvažnije kako da iz godine krize pređemo u godinu šanse. Mislim da možemo iskoristiti krizu na način da, prije svega, u Federaciji BiH pokrenemo privatizacione procese, a da RS nastavi s velikim investicionim zahvatima koje je osmislila Vlada RS – istakao je Bašić.
Sa ciljem unapređenja poslovne klime, te stvaranja institucionalnog okvira za privlačenje stranih investicija, Vlada RS, na zasjedanju u decembru prošle godine, dala je saglasnost na nacrte strategija za razvoj i podsticaj stranih ulaganja, te podsticaj izvoza za period 2009-2012. godine, koje će se naći pred poslanicima Narodne skupštine RS. Cilj Vlade je da snažno podstakne izvoz i unaprijedi privredu RS.
– Povećanje broja izvoznika i vrijednosti izvoza, promjena strukture izvoza, povećanje konkurentnosti, supstitucija uvoza, povezivanje izvoznih preduzeća, te uspostavljanje efikasnog institucionalnog okvira za podsticanje i promociju izvoza, ali i unapređenje poslovne klime, stvaranje institucionalnog okvira za privlačenje stranih investicija, prioritetni su ciljevi strategija – kazala je Jasna Brkić, potpredsjednik Vlade RS i ministar za ekonomske odnose i regionalnu saradnju RS.
Takođe, dodala je Brkićeva, Strategija za podsticanje i razvoj stranih ulaganja definiše da se fokusiramo na Srbiju, Rusiju, Kinu, Hrvatsku, Sloveniju, Italiju i Njemačku, ali i da budemo otvoreni za sve zemlje.Fokus