PODGORICA, Ekonomski razvoj Crne Gore i jačanje sektora malih i srednjih preduzeća ključni su ciljevi korišćenja sredstava iz Programa pretpristupne pomoći (IPA) u projektu intenziviranja privredne saradnje putem uspostavljanja zajedničke institucionalne i prostorne infrastrukture, ocijenjeno je danas u Privrednoj komori Crne Gore /PKCG/.
Direktor Regionalnog centra za strateška planiranja i investicije Šaćir Šošević saopštio je da bi projekat trebalo, prije svega, da doprinese ruralnom razvoju, a da će napredak specifičnih oblasti zavisiti od realnih resursa Crne Gore.
“Zadovoljstvo je da tim projektom otvorimo vrata za značajne investicije koje čekaju Crnu Goru i njen razvoj. Vjerujem u njegov uspjeh, a dosadašnje iskustvo i struktura ljudi koji će učestvovati u realizaciji, garantuju da će on biti kvalitetno urađen”, ocijenio je Šošević nakon rasprave organizovane u Privrednoj komori.
Rasprava o korišćenju IPA sredstava u tom projektu organizovana je s ciljem adekvatne pripreme za kvalitetnu aplikaciju partnera koji bi u njemu učestvovali, odnosno PKCG, Privredne komore Federacije BiH, kao i crnogorskih i bosanskohercegovačkih opština i kantona.
Na sastanku je objašnjeno da zemlje regiona, među kojima su Crna Gora i BiH, do statusa kandidata za članstvo u EU mogu koristiti novac iz dvije IPA komponente, one koja se odnosi na tranziciju i jačanje institucionalnih kapaciteta, kao i na regionalnu prekograničnu saradnju.
Projekat intenziviranja privredne saradnje putem uspostavljanja zajedničke institucionalne i prostorne infrastrukture realizuje se u okviru druge komponente, odnosno prekogranične saradnje BiH i Crne Gore.
Šošović je na raspravi o korišćenju IPA sredstava u tom projektu rekao da bi njegova realizacija trebalo da doprinese i jačanju sektora malih i srednjih preduzeća.
“Ambijent za razvoj malih i srednjih preduzeća postoji, ali su ona, prema ocjeni predstavnika Evropske komisije (EK), usitnjena, imaju lošu strukturu i slabu profitabilnost”, rekao je Šošević.
Projektom bi se, kako tvrdi, mogli riješiti problemi karakteristični za taj sektor u Crnoj Gori i BiH, a koji se odnose na otklanjanje administrativnih, tehničkih i finansijskih prepreka, kao i njihovu međusobnu neuvezanost.
“To ćemo nastojati da riješimo ovim projektom”, rekao je Šošević.
Ukupna vrijednost projekta, koji će biti realizovan u dvije faze, iznosi 464.000 evra, od čega će jedna polovina biti obezbijeđena preko granta EK, a druga putem učešća aplikanata, odnosno partnera.
Šošević je objasnio da će 174.000 evra za realizaciju prve faze projekta, koja je predviđena za ovu godinu, obezbijediti aplikanti. Novac će biti upotrijebljen za analizu stanja razvijenosti preduzetništva, kao i definisanje ključnih faktora privrednog razvoja.
Realizacija druge faze projekta, koja predviđa definisanje zajedničkih elemenata strategije i koncepcije napretka i osnovnih za projekciju razvoja privrednih zona do 2013. godine, kao i poslovno povezivanje i promotivne aktivnosti, počeće naredne godine.
“Vrijednost druge faze projekta je 290.000 evra, od čega će 80 odsto biti obezbjeđeno preko granta EK, a ostatak putem učešća aplikanata”, saopštio je Šošović.
Potpredsjednik PKCG Ljiljana Filipović podsjetila je da je od crnogorskih opština početkom decembra traženo da pokažu interes za učešće u projektu koji se realizuje u okviru prekogranične saradnje u IPA programu.
Ona je saopštila da je interesovanje pokazalo 17 crnogorskih i 35 bosanskohercegovačkih opština i četiri kantona, što potvrđuje opredijeljenost za intenziviranje prekogranične privredne saradnje dvije države.
Filipovićeva je dodala da je za ovu godinu u okviru komponente koja se odnosi na prekograničnu saradnju predviđeno 5,2 miliona evra, dok je za prošlu i 2007. godinu bilo 4,9, odnosno četiri miliona evra.
IPA je finansijski instrument EK, koji putem pet komponenti pruža podršku zemljama u procesu pristupanja EU, u zavisnosti od njihovih potreba i stepena razvoja.