RIM/BEOGRAD, Ministar trgovine i usluga Srbije Slobodan Milosavljević izjavio je danas u Rimu da su kompanije iz Italije zainteresovane za intenzivniju saradnju i investicije u Srbiju.
Milosavljević je po završetku Biznis foruma koji je održan u rezidenciji Ambasade Srbije u Rimu, a povodom obilježavanja 130 godina diplomatskih odnosa Srbije i Italije, rekao da postoji velika spremnost italijanskih kompanija da uprkos krizi intezivnije sarađuju sa srpskom privredom i povećaju obim investicja.
“Važno je istaći da kompanija `Fijat` ne odustaje od svojih planova za proizvodnju vozila u Kragujevcu i da čitava grupacija proizvođača automobilskih delova traži partnere i projekte u Srbiji”, rekao je Milosavljević.
Na Biznis forumu on je predstavio mogućnosti za povećanje privredne saradnje dvije države.
Italija je jedan od najznačajnijih spoljnotrgovinskih partnera Srbije i šesta zemlja po nivou direktnih inveticija u Srbiju, od 2000. godine do septembra 2008. godine kompanije iz Italije ukupno su investirale oko 680.000.000 dolara u srpsku privredu – saopšetno je iz Ministarstva Trgovije i usluga Srbije.
Milosavljević je ukazao posebno na spremnost Vlade Italije da podstakne investicije malih i srednjih preduzeća u Srbiju, kao i da postoji veliki interes italijanskih kompanija za ulaganje u oblasti energetike, saobraćajne infrastrukture, drvno-prerađivačkog sektora, poljoprivrede, tekstila i obuće.
On je razgovarao i sa predsjednikom Agencije za konkurenciju Antonijom Katrikalom o iskustvima Italije u oblasti zaštite konkurencije.
”Razmotrili smo mogućnosti za realizaciju projekata uz podršku fondova EU i dogovorili posetu ekpertske grupe iz Srbije Agenciji za konkurenciju kako bi se upoznali sa iskustvima italijanskih stručnjaka u procesima i proverili rešenja koja predviđamo novim zakonom o zaštiti konkurencije”, naveo je Milosavljević.
Organizatori svečanosti ”Srbija-Italija”, koja se održava do 23. januara su Ambasada Srbije u Rimu i Centar za strateške studije Mediteranske unije, a glavne teme su spoljna politika, ekonomska saradnja, političko-vojna pitanja, kao i saradnja u oblasti kulture, navedeno je u saopštenju.