BANJALUKA, Interresorna radna grupa Vlade Republike Srpske, na čijem čelu je premijer Milorad Dodik, do kraja januara i početkom februara trebalo bi da donese program pomoći kako ne bi bilo otpuštanja radnika u tekstilnoj i kožarskoj preradi u RS, rekao je danas ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS Boško Tomić.
Tomić je na konferenciji za novinare u Banjaluci podsjetio da je interresorna radna grupa, formirana u decembru prošle godine, već razgovarala sa poslodavcima da bi mogla da sačini program rješavanja ovog problema.
“Vidjećemo na koji način će Vlada pomoći tekstilcima, kožarima i radnicima koji se nalaze u takvoj situaciji, a potrebno je da interresorna grupa utvrdi koliko je takvih preduzeća u RS i koliko imaju zaposlenih”, naveo je Tomić.
On je rekao da radnici koji ostanu bez posla ostvaruju pravo da idu na Zavod za zapošljavanje RS i za njih nije potrebno uplaćivati doprinose.
Prema njegovim riječima, ako se otvori stečaj u preduzeću, radnik ulazi u Vladin Program socijalnog zbrinjavanja radnika u RS.
Tomić je rekao da veliki broj privatnih preduzeća u Srpskoj ne otvara stečaj, već iznalazi druga rješenja za probleme u poslovanju.
Odgovarajući na pitanje da li se Program socijalnog zbrinjavanja Vlade RS odnosi na 300 radnika koji su ostali bez posla u rudniku “Sase” kod Srebrenice i radnike u “Jelšingradu”, Tomić je rekao da za njih nisu predviđena sredstva u okviru Programa, dok preduzeće ne ode u stečaj.
On je rekao da radnici rudnika “Sase” ili bilo kog preduzeća koji su u posljednjih godinu dana imali uplaćene doprinose za najmanje osam mjeseci i ako su ostali bez posla ne svojom voljom imaju pravo na novčanu naknadu Zavodu za zapošljavanje RS.
Tomić je rekao da je reprezentativnost sindikata u RS utvrđena u prošloj godini, ističući da se trenutno radi na izmjenama Kolektivnog ugovora koji se nalazi u završnoj fazi i čeka se usaglašavanje sindikata i poslodavaca.
“Očekujemo da će Kolektivni ugovor biti potpisan do kraja januara da bi se u RS mogle obračunavati plate”, naglasio je Tomić.