BEOGRAD, Naftna industrija Srbije i privatni trgovci gorivom traže promijenu Uredbe o cijenama derivata, zbog većih troškova uvoza i transporta nafte od 25 dolara po toni.
Ukoliko Vlada Srbije uskoro ne odobri izmjenu Uredbe o cjenama derivata u djelu koji se odnosi na realne troškove uvoza i transporta nafte, kao i cijene rafinerijske prerade, više od polovine privatnih benzinskih pumpi ostaće bez goriva, tvrde prometnici.
Kako i sam ne bi ostao bez goriva, NIS je zajedno s Lukoilom, Petrobartom, Naftom i Timoilom upoznala ministra energetike s ogromnim gubicima koji nastaju zbog toga što postojeća uredba o cjenama godinama ne prati realne troškove nabavke sirovine, transporta i proizvodnje goriva.
Ništa bolja situacija nije ni kada je riječ o evrodizelu, jedinom derivatu koji slobodno ulazi u zemlju, a trgovci već sada nemaju računicu da ga uvoze, jer je nabavna cijena viša od one na pumpama.
Računica pokazuje, tvrde prometnici, da je prošle nedjelje litar evrodizela uvoznike koštao 62 dinara, dok se na pumpama u Srbiji prodaje po 58,2 dinara. Postojeća uredba, tvrde trgovci, prenebregava činjenicu da transport sirove nafte Jadranskim naftovodom više ne košta 8,3 dolara, koliko je koštao 2005. godine već dvostruko više – 16,6 dolara po toni.
Istovremeno se, po važećoj uredbi iz 2005. godine, cijena rafinerijske prerade obračunava po 29,62 dolara, iako je stvarna 33 dolara po toni.
Trgovci sada posebno plaćaju i transport sirove nafte Transnaftom od oko četiri dolara po toni, što je ranije bio trošak ukalkulisan u cijenu prerade. Kada se sve ovo uzme u obzir, jasno je da važeća uredba „ne priznaje” troškove prometnika od oko 25 dolara po toni.
Jedino što bi ih moglo izvući iz gubitaka jeste novo, najavljeno, poskupljenje goriva od oko sedam do osam dinara po litru, kažu proizvođači. Ali pod uslovom da država ne poveća akcize kroz maloprodajnu cijenu. Inače, dodaju, Srbija sada ima najniže cijene goriva u okruženju.
U Ministarstvu energetike potvrđuju da su im problemi NIS-a i vlasnika privatnih pumpi predočeni uoči nove godine, i da je razmatranje izmene postojeće uredbe u proceduri. Moguće je da će se ovo pitanje naći već na prvoj narednoj sjednici vlade. B92