BEOGRAD, Bankari u Srbiji kažu da je teško izvodljivo da privredi ponude kredite u evrima po kamatnoj stopi od tri do pet odsto, pošto je cijena novca visoka.
Narednih dana banke u Srbiji razmatraće način kako da preduzećima ponude jeftinije kredite, što je i preporuka države u uslovima krize kada privreda vapi za povoljnijim zajmovima. Kako kažu, teško će biti obezbijediti zajmove po niskim kamatnim stopama.
I dok država može da razmišlja o pomoći preduzećima, takva riječ u bankarskom sektoru kada je riječ o biznis klijentima ne postoji.
„Problem zapravo nije novac već njegova cijena. Novca ima, ali ga ne možemo plasirati po godišnjoj kamati od tri do pet odsto. Kako bismo i mogli kad je trenutna kamatna stopa na depozite osam do devet odsto. Računica pokazuje da osam odsto kamate plus trošak obavezne rezerve prevazilazi kamatnu stopu za kredit od šest odsto, a nema logike da bi krediti privredi u tom slučaju bili jeftiniji. U svakom slučaju, gledaćemo da nađemo model koji bi bio prihvatljiv i za nas i za privrednike”, kažu u jednoj poslovnoj banci.
Predsjednik Upravnog odbora „Sosijete ženeral banke” Goran Pitić kaže da je dobro što postoji inicijativa države da učestvuje u subvenciji kamatnih stopa, s jedne strane, i da daje garancije koje bi trebalo da minimiziraju rizik, s druge strane.
„Važno je da se država usmijeri smanjujući rizike, a čime se dodatno snižava nivo kamatnih stopa. To će omogućiti i da pojedini projekti zažive, a da se više banaka participirajući rizik uključi u projekat. Mislim da je dobro što je uključen i Fond za razvoj – kaže Goran Pitić.
Za dane koji dolaze, ključno je pogurati izvoznike i cjelokupnu privredu koja u ovom trenutku dobija od banaka dinarske pozajmice po astronomskim kamatama od 25 odsto, što je čini potencijalno nelikvidnom. Izvoznici stavljaju primedbu upravo na onaj dio koji bi ih u slučaju jeftine pozajmice obavezao da zadrže svakog zaposlenog.