TOKIO, Iako se intenziviraju problemi u bankama širom svijeta, posebno u Irskoj, na svjetskim berzama cijene dionica danas su u porastu, jer sve ukazuje na to da monetarne i finansijske vlasti brzo intervenišu kako bi spriječile kolaps banaka.
Dan nakon što je smanjena ključna kamata u evrozoni za 0,5 odstotnih bodova na rekordno nizak nivo od 2,0 odsto, predsjednik Evropske Centralne banke /ECB/ Žan-Klod Triše ponovio je danas kako postoji još prostora za sniženje kamatnih stopa.
On je dodao da ECB ne namjerava da usvoji politiku nulte kamatne stope
.
“Na pitanje je li dva odsto najniži nivo, odgovorio bih da nije. Ali, ako me pitate hoće li biti spuštene na nulu, odgovorio bih takođe – ne”, izjavio je Triše u intervjuu za japansku televizijsku stanicu NHK.
Centralne banke SAD i Japana nedavno su smanjile kamate nadomak nule kako bi podstakle kreditiranje, a time i oporavak ekonomije
U međuvremenu, stižu novi signali da kreditna tržišta u svijetu i dalje ne reaguju na napore vodećih svjetskih banaka.
Guverner japanske Centralne banke Masaki Širakava izjavio je da se finansijski uslovi u zemlji “Izlazećeg Sunca” ubrzano zaoštravaju.
Analitičari navode da se situacija pogoršava i u Francuskoj, gdje je Centralna banka predvidjela da će podaci u izvještaju za posljednje prošlogodišnje tromjesečje pokazati oštar pad bruto društvenog dohotka /BDP/, nakon što se pogoršalo poslovno povjerenje te oslabila aktivnost potrošača.
Ministri iz britanske vlade rade na novom planu za spas banaka, razmatraju nove injekcije kapitala u banke, državne garancije za njihovu lošu imovinu te popuštanje pravila o veličini bilansne imovine banaka.
Irska vlada je po hitnom postupku nacionalizovala “Anglo ajriš benk”, kako bi tu treću po veličinu banku u zemlji spasila od propasti.
Irski ministar finansija Brajan Lenijen priznao je da je to pogoršalo ugled Irske na finansijskim tržištima, te da je trošak osiguranja irskog duga danas u jakom porastu.
Međutim, ulagači na svjetskim berzama pod uticajem su vijesti da su američke vlasti odobrile 20 milijardi dolara svježeg kapitala za “Benk of Amerika” kako bi joj pomogle u dovršavanju preuzimanja kompanije “Meril Lanč”.
Američko Ministarstvo finansija pristalo je i da preuzme dio gubitaka na lošim potraživanjima, koje je Benk of Amerika preuzela kada je tokom protekle godine kupila “Meril Lanč” za blizu 19,4 milijardi dolara.