LONDON, Privatizacija je opasna po život, i to bukvalno, zaključak je rezultata novog istraživanja koje u masovnoj privatizaciji vidi glavni razlog za nagli porast stope smrtnosti u istočnoevropskim zemljama.
Autori istraživanja smatraju da bi ovim mogle da se objasne razlike u mortalitetu koje su uočene od zemlje do zemlje. Rezultati istraživanja, koje je sproveo tim britanskih naučnika, objavljeni su u medicinskom časopisu “Lanset”, prenosi Bi-Bi-Si.
Brzi prelaz iz komunizma u kapitalizam širom istočne Evrope doveo je tokom devedesetih godina do ogromnih socijalnih poremećaja, a rezultat je bilo masovno povećanje stope smrtnosti među radno sposobnim muškarcima.
Ovo istraživanje problemu prilazi na drugi način. Njime se procjenjuje uticaj koji na zdravlje stanovništva imaju ekonomska politika i brzina i razmjere privatizacije.
U zemljama kao što su Rusija, Kazahstan i Letonija primijenjen je, kako se navodi, “kratak, nagli i šok terapiji ravan proces privatizacije”. To je, navode autori studije, početkom devedesetih godina uticalo na dramatičan skok stope smrtnosti među muškim dijelom stanovništva tih zemalja, za čak 40 odsto.
U države koje su se na najbolji način izborile s dramatičnim promjenama sistema, u ovom kontekstu, ubrajaju se Albanija, Poljska i Slovenija.
Istraživanje se istovremeno bavi i važnošću socijalne povezanosti, pa je zaključeno da u zemljama u kojima je veliki broj ljudi pripadao nekoj od grupa koje pružaju socijalnu podršku, kao što su crkvene zajednice ili radnički sindikati, zabilježena niža stopa smrtnosti.
“Fajnenšel tajms” je iznio procjenu da je ubrzana privatizacija u nekadašnjem sovjetskom bloku tokom prve polovine devedesetih godina odgovorna za prijevremenu smrt skoro milion ljudi, što je, navodi list ocjenu naučnika, moglo biti spriječeno.