PRAG, Stabilizacija svjetske privrede ne može se očekivati prije kraja ove godine, a sadašnja svjetska ekonomska kriza je najobimnija i najozbiljnija u istoriji, ocijenila je najveća svjetska kreditna osiguravajuća kuća “Euler Hermes”.
U najnovijoj analizi, kompanija ističe da će uticaj globalne krize na bruto domaći proizvod (BDP) u pojedinim zemljama zavisiti od toga kakve će zaštitne mjere uvesti njihove vlade.
Sadašnja kriza je, prema “Euler Hermesu”, prva ekonomska kriza koja je pogodila istovremeno SAD i Evropu, a pri tome je uticala i na sve elemente tražnje u zemljama Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD), dakle na potrošnju, trgovinske investicije i investicije u stanovanje.
Vodeća kompanija u oblasti kreditnog osiguranja prognozira da će cjelokupni svjetski BDP ove godine porasti za samo jedan procenat, pri čemu će u SAD taj rast biti svega 0,6 odsto, a u Evropskoj uniji pola procenta.
U vezi sa tim, pad tražnje u zemljama OECD, značajno će usporiti rast privreda u susjednim zemljama, pije svega, u istočnoj i centralnoj Evropi, smatra “Hermes”.
“Ekonomski i finansijski nemir prati rastući rizik od insolventnosti firmi. Broj bankrotstava će se u 2009. povećati za 25 procenata i za isto toliko procenata u 2010. godini”, upozorila je direktorka ekonomskog istraživanja te osiguravajuće kuće Karin Berger.
Pojedine vlade biraju spasonosne stimulacione pakete prema najviše zahvaćenim dijelovima svojih ekonomija, prenijela je češka agencija ČTK.
“Dok je motor rasta u SAD, Velikoj Britaniji, Španiji i Francuskoj bila potrošnja i izgradnja, u Njemačkoj ili Japanu to su bile investicije i izvoz”, ocijenila je Berger, ukazujući da će ukupna vrijednost spasonosnih paketa dostići 3,5 procenata ukupnog svjetskog bruto domaćeg proizvoda.
“Euler Hermes” je vodeća svjetska grupacija u kreditnom osiguranju i jedan od lidera u oblasti obligacija, garancija i inkasa.