KUVAJT, Mnoge od najbogatijih zemalja Persijskog zaliva bilježe budžetski deficit usljed naglog pada cijene sirove nafte i prisiljene su da ograniče investicije u siromašnije arapske zemlje.
Guverneri centralnih banaka i ministri finansija 22 članice Arapske lige počeli su sedmodnevnu konferenciju u glavnom gradu Kuvajta, gdje će biti riječi o globalnoj finansijskoj krizi i naporima zemalja Zaliva da uvedu jedinstvenu valutu, prenose agencije.
Trenutna cijena sirove nafte od oko 37 dolara za barel je ispod budžetske profitabilnosti za sedam od deset najvećih proizvođača te sirovine u arapskom svijetu, a najveći proizvođač, Saudijska Arabija, očekuje ove godine prvi budžetski deficit u posljednjih sedam godina.
Siromašnijim arapskim zemljama prijeti pad stranih ulaganja, pa tako Egipat očekuje da se ove godine priliv sredstava prepolovi, saopštila je najveća arapska investiciona banka “EFG-Hermes”.
Cijena nafte je trenutno 75 odsto niža u odnosu na rekord iz jula od 147,27 dolara za barel, što je posljedica recesije globalne privrede i njome izazvanog smanjenja budžeta izvoznika sirove nafte.
Većina tih zemalja vjerovatno će posegnuti u svoje rezerve finansijskih sredstava od prodaje nafte kako bi mogle da održe potrošnju i izbjegnu recesiju.