SARAJEVO, Oko 1.000 zaposlenih u BHRT-u i RTV FBiH stupiće u generalni štrajk idućeg mjeseca ako rukovodstva ovih javnih emitera ne utvrde operativni plan koji će regulisati međusobne odnose i stabilizovati poslovanje.
Zaključeno je ovo juče po drugi put na sjednici Glavnog odbora Samostalnog sindikata zaposlenih u Javnom RTV sistemu BiH. Zaposleni traže da budu riješeni međusobni odnosi i višemilionska dugovanja BHRT-a i RTV FBiH.
Veći dio jučerašnje sjednice posvećen je odnosu ovog sindikata s menadžmentom i Upravnim odborom RTV FBiH, posebno s predsjednikom ovog tijela Slavom Kukićem.
Saopštenje UO RTV FBiH, koje je objavljeno nakon upućivanja otvorenog pisma 10 urednika redakcije dokumentarno-savremenog programa, Sindikat je ocijenio kao zamjenu teza i politikanstvo.
Glavni odbor Sindikata dao je juče podršku urednicima ove redakcije, koji se žale na status svojih emisija i nenamjensko trošenje novca, a podržao je i smijenjenog urednika ove redakcije Šukriju Omeragića. Isplatu honorara Omeragiću od 30.000 KM za serijal emisija o Aliji Izetbegoviću u Sindikatu su ocijenili legalnom, jer ju je odobrio aktuelni upravni odbor.
Osnovna primjedba Sindikata juče se odnosila na izmjene Pravilnika o sistematizaciji radnih mjesta u RTV FBiH, jer ih UO nije informisao o tome.
“Nije Sindikatu, ma kako se on zvao, ali je registrovan i ima oko 1.000 članova, do neargumentovanog štrajka, već Sindikat želi da budu poštovani zakoni i interni normativni akti RTV FBiH zbog čega i tražimo da zakonitost, legalnost i sprovođenje istih utvrde nadležni organi i institucije”, piše u saopštenju Sindikata.
Predsjednik ovog sindikata Mirza Huskić kazao je da su izjave predsjednika UO RTV FBiH da Sindikat može uvijek s njima razgovarati licemjerne, a dodao je da su juče odlučili da dokumentaciju o sklapanju štetnih ugovora, koju je dostavio Omeragić, uputili Finansijskoj policiji FBiH .
Mobing nad sindikalcima
Iz Sindikata je juče saopšteno da je zbog nekorektne i nezakonite sistematizacije u RTV FBiH došlo do toga da UO i menadžment ove medijske kuće dovodi u pitanje legalnost sindikata koji je u fazi preregistracije.
Navode da je, osim ovih neregularnosti, vršen mobing nad novinarima i urednicima Lejlom Tafro-Sefić, Dženanom Zolota, Zlatom Behram, Fahrudinom Bečićem, Adisom Bakračem i Mirzom Huskićem, kao predsjednikom Sindikata i urednikom u desku FTV-a, ali i mnogim drugim zaposlenicima. Ističu da su nakon toga menadžment i UO pokušali zamijeniti teze da se radi o borbi za lične interesa pojedinaca.