BANJALUKA , Prvi efekti ukidanja carina na 11.000 proizvoda uvezenih u BiH iz EU mogu se očekivati tek na proljeće, iako je po svim tržišnim parametrima trebalo da budu jeftiniji već s prvim danom 2009. godine.
Ovo su juče potvrdili trgovci ovom robom širom BiH, koji su istakli da je bilo nerealno očekivati da pojeftinjenje nastupi s novom godinom, budući da oni još imaju zalihe robe koju su nabavili po starim uslovima.
“Tek nakon što prodamo robu koju smo kupili po starim uslovima i nabavimo novu za koju nećemo plaćati carinu doći će do pojeftinjenja. Trenutno u skladištima imamo dovoljno robe za narednih nekoliko mjeseci”, kazali su trgovci u većini banjalučkih prodavnica tehničke robe.
Oni su dodali da ne mogu precizirati do kolikog će snižavaja cijena doći.
“Nerealno je i veoma nezahvalno govoriti koliko će cijene biti snižene, ali se može očekivati da to bude od 10 odsto, pa nadalje”, kazali su trgovci.
Stevo Pucar, iz Udruženja ekonomista RS – SWOT, kazao je da je takvo stanje na tržištu i ponašanje trgovaca realno i opravdano.
“Dosta trgovaca i veletrgovaca robom koja se nalazi na spisku robe na koju je ukinuta carina imaju u svojim skladištima veliku količinu robe kupljene po starim uslovima i da bi vratili novac koji su u nju uložili ne mogu sebi dozvoliti sniženje cijene”, kazao je Pucar.
Dodao je da je ono što zabrinjava činjenica da trgovci obično u ovakvim situacijama nastoje da što duže zadrže stare više cijene.
“U trgovačkoj branši obično nastoje zadržati neopravdano dugo visoke cijene radi ekstraprofita. Ako u narednih mjesec-dva ne dođe do sniženja cijena onda treba dići buku”, kazao je Pucar.
Prema mišljenju Dragovana Petrovića, sekretara Udruženja potrošača RS, u BiH neće doći do značajnijeg pada cijena iako to građani očekuju.
“Slobodno formiranje cijena daje trgovcima priliku da drže cijene koje njima odgovaraju tako da su male mogućnosti da dođe do nekog značajnijeg sniženja cijena i kada roba bude nabavljana po novim propisima”, objasnio je Petrović.
On je dodao da će na pad cijena u narednom periodu uticati slabija kupovna moć građana.
“Tradicionalno se za novogodišnje i vjerske praznike u periodu decembar – januar potroši značajna količina novca, tako da će većina građana da se odluči na štednju. Tako će se stvoriti veća ponuda od potražnje, što će dovesti do pada cijena”, rekao je Petrović.
On je podsjetio da je carina ukinuta na skoro sve proizvode iz EU, te da se zbog zaštite domaće proizvodnje ista plaća samo na uvoz poljoprivrednih proizvoda.Nezavisne novine