LONDON, Nelegalni softver se najčešće instalira u firmama koje imaju do 50 zaposlenih, i to u oblasti proizvodnje i usluga, a najmanje ga ima u kompanijama koje posjeduju 250 i više računara, pokazali su rezultati istraživanja organizacije za borbu protiv piraterije “Biznis softver alajans” (Business Software Alliance – BSA).
Osim toga, piratski softver je prisutan u specijalizovanim firmama koje se bave kreativnim poslovima kao što su arhitektura, reklamne agencije, dizajneri i inžinjerske firme.
Proizvodne firme, po pravilu, nisu direktno zavisne od sofvera, koriste ga uglavnom kao podršku poslovanju – administrativne poslove, komunikaciju elektronskom poštom ili knjigovodstvo.
One zbog toga ne poklanjaju puno pažnje računarskoj tehnici i nelegalni softver koriste nenamjerno.
Najčešći razlog za pirateriju u takvim firmama je instaliranje više kopija softvera nego što dozvoljava kupljena licenca.
Specijalizovane firme, s druge strane, koriste nelegalni softver smišljeno, sa ciljem da uštede novac.
Cijena softvera za crtanje, uređenje grafike i izradu projekata odgovara složenosti postupaka koje omogućavaju.
Licenca za instaliranje takvog programa kreće se u visini od nekoliko stotina do više hiljada evra.
Najčešće nelegalno korišćeni softveri su kancelarijski paketi firme “Majkrosoft” i antivirusni programi firme “Simantek”. U oblasti kreativnih struka najpopularniji su grafički softveri firmi “Adob” i “Karel” (Corel) i inžinjerski “ked” (cad) sistem “autodesk”.