BEOGRAD, Ministar trgovine Srbije Slobodan Milosavljević najavljuje da će u prvoj polovini 2009. prehrambeni proizvodi biti jeftiniji.
Prognozu da će uprkos poskupljenjima koja su sada najvljena, cijene biti stabilne, odnosno da će biti niže Ministar objašnjava činjenicom da su cijene energenata drastično smanjene, ali i da je rod žitarica, voća i povrća bio dobar u 2008.
“Mi u prethodnih nekoliko nedjelja imamo početak pada osnovnih poljoprivrednih proizvoda. Prije svega brašno je pojeftinilo, a onda mlijeko i prerađevine od mlijeka.
Pošto je kukuruz ovogodišnjeg roda intezivno ušao u ishranu stoke, pšenica je ušla u mlinove ja očekujem da nakon novogodišnjih praznika ili krajem januara, početkom februara i cijena hleba, tjestenina, prerađevina od mlijeka, konditorskih proizvoda i mesa i prerađevina od mesa možda budu i neki procenat jeftinije nego što su danas”, kaže Milosavljević.
Prema njegovim riječima, dva su preduslova za to smanjenje cijena. Prvo stabilnost dinara na sadašnjem nivou, a drugo zadržavanje cijene nafte.
“Prognoze govore da će tako biti i na bazi onoga čime raspolažem, mogu za prvi kvartal da najavim stabilne cijene sa trendom snižavanja cijena osnovnih poljoprivrednih prehrambenih proizvoda”, kaže Milosavljeivć.
Na pitanje kako komentariše činjenicu da proizvođači hljeba, mesa i konditorskih proizvoda kažu da za pojeftinjenje mjesta nema, Milosavljević ocjenjuje da su takvi stavovi nerealni.
“Nema ni jednog imputa u proizvodnji čija cijena raste, a evo već dva mjeseca se koristi stočna hrana koja je za četrdesetak odsto jeftinija u odnosu na hranu od prije nekoliko mjeseci. Mislim na kukuruz i na pšenicu. Samo spekulativni razlozi mogu da dovedu do ne obaranja cijena”, ističe Milosavljević.
On navodi i da će država kontrolisati one cijene na koje može da utiče, ali i da će interventnim uvozom ili robnim rezervama snižavati cijene onih proizvoda koje trgovci namjerno poskupljuju.
“Mi ćemo u narednoj godini voditi računa o cijeni jedne vrste hljeba, o cijeni krakotrajnog mlijeka, naravno o cijeni električne energije, telefonskih usluga i ostalih proizvoda na koje možemo da utičemo. Pratićemo i cijene u čitavom repro lancu prije svega poljoprivredno prehrambenih priozvoda, i trudićemo se da podstaknemo konkurenciju tamo gdje je to moguće”, objašnjava Milosavljević.
Prema njegovim riječima država će ukoliko bude potrebno plasiranjem roba iz robnih rezervi ili interventnim uvozom uticati na tržište “kako bi one koji neporavdano drže cijene za svoje proizvode ili povećavaju ionako visoke cijene nekih proizvoda određenim mehanizmima natjerali da uvaže ekonomsku realnost” objasnio je Milosavljević. B 92