BRATISLAVA/PRAG, Ruski zemni gas ni juče se nije isporučivao preko Ukrajine u Slovačku i Češku, izjavili su portparol “Transgas” Martin Halupski i predstavnici slovačke gasne industrije (SPP).
Slovačka, kojoj je dnevno potrebno 30 miliona kubika, od juče koristi tu sirovinu isključivo iz svojih skladišta iz kojih, međutim, može da izvuče samo 23 miliona kubika.
Slovački ministar privrede Ljubomir Jahnatek je zbog teške energetske situacije u zemlji, zbog koje je već ugrožen rad oko hiljadu preduzeća, juče zapretio da će vlada početi ponovo da razmatra mogućnost pokretanja atomske elektrane Jaslovske Bohunjice, ukoliko se u periodu do 48 sati ne obnove isporuka ruskog gasa.
Slovačka je, naime, na pritisak Evropske unije morala da ugasi dva zastarjela reaktora u toj atomskoj centrali, za čije bi ponovno pokretanje bilo potrebno oko sedmicu dana.
Premijer Slovačke Robert Fico je zbog situacije nastale poslije prestanka isporuka ruskog gasa izjavio, , da će lično preuzeti odgovornost za ponovno puštanje u rad Bohunjica, ukoliko to bude jedino rješenje.
Fico je čak naglasio da ukoliko bude potrebno da će slovačka vlada pustiti u rad Bohunjice, bez obzira na stav parlamenta po tom pitanju.
On je ranije već najavio mogućnost da se obnovi rad te elektrane i kasnijom izgradnjom novog reaktora, kako ne bi stalno bili “taoci rusko-ukrajinskog spora”.
Zbog nastale situacije u srijedu je u slovačkom ministarstvu privrede zasjedao krizni štab, a ministar Jahnatek je pozvao oko hiljadu firmi u toj zemlji, koje koriste gas, da uvedu restrikcije i time nadomjeste dnevni deficit od sedam miliona kubika.
To, međutim, za sad nije rezultiralo nekom većom štednjom gasa, saopšteno na sjednici vladinog kriznog štaba.
Glasila u Britislavi izvještavaju da je fabrika automobila “Kia”, u gradu Žlina, od juče, zbog nedostatka gasa, zaustavila proizvodnju, što je učinjeno i u pogonima “Pežo-Sitroena” u Trnavi.
Oba proizvođača autmobila su najavili da će početi sa radom tek kada se normalizuje snabdjevanje prirodnim gasom.
I automobilska industrija “Folksvagen” u Bratislavi je još u ponedjeljak poslala sve zaposlene na kolektivni odmor, a proizvodnju je, takođe, početkom ove sedmice, zaustavio i “Suzuki” u susjednoj Mađarskoj.
Proizvodnju je, osim toga, zaustavila i željezara “Ju Es Stil” u slovačkom gradu Košice, a moguće obustavljanje proizvodnje najavio je i jedan od najvećih korisnika gasa u Bratislavi koji snabdjeva toplotnom energijom cijeli istočni dio glavnog grada Slovačke.
Ukoliko se do petka ne riješi situacija sa snabdjevanjem Slovačke ruskim gasom biće u Bratislavi proglašen takozvani deveti stepen redukcija zbog čega bi, recimo, trebalo da se isključi grijanje mnogim korisnicima u glavnom gradu.
U Češkoj kažu da je situacija oko isporuka gasa u toj zemlji stabilizovana, uprkos tome što ga ne dobijaju tranzitnim pravcem preko Ukrajine, već samo sjevernim putem iz Norveške.
“Sposobni smo da snabdjevamo sve korisnike u Češkoj Republici i srećni smo što smo uspjeli da prevaziđemo prvobitnu nervozu, tako da je situacija u ovom momentu potpuno pod kontrolom”, izjavio je portparol češke kompanije “RWE Transgas”.
Češka gasna kompanija “Česka plinarenska” postigla je dogovor u Londonu o uslovima za isporuku milion kubnih metara gasa dnevno iz Norveške, iznad već utvrđene kvote koju dobijaju iz te zemlje, sa tim da bi im te dodatne količine gasa bile na raspolaganju prije 15. januara.