OSLO, Norveški proizvođač nafte i zemnog gasa “Stejtoil hidro” (StatoilHydro) obećao je da će viškove gasa izvoziti na tržišta Evropske unije.
Norveška će na taj način ublažiti posljedice smanjene isporuke ruskog gasa u Evropu preko Ukrajine, prenosi Rojters.
“Stejtoil hidro”, koji je djelimično u državnom vlasništvu, naveo je da za proizvodnju koristi maksimalne kapacitete, a da većinu njegovog izvoza određuju dugoročni sporazumi o isporukama sa potrošačima.
Kompanija je takođe objavila da globalna finansijska kriza ugrožava njen projekat novog gasovoda do Skandinavije i eventualno do srednje Evrope.
Zapadna Evropa, za sada, nije prijavila nikakvo smanjenje isporuka gasa, nakon što je 1. januara ruski “Gasprom” prestao da šalje taj energent Ukrajini, zbog spora oko duga i cijene gasa.
Smanjenje isporuke gasa osjetilo se, međutim, u nekim srednjeevropskim i balkanskim zemljama. Glavni češki distributer gasa “RWE Transgas” prijavio je da su današnje isporuke niže za 9,5 odsto od uobičajenih, što je 1,7 miliona kubnih metara, prenose agencije.
Za oko šest odsto manje gasa isporučeno je Poljskoj. Grčkoj je smanjena isporuka za trećinu, što je dva miliona kubnih metara, a smanjenje uvoza u sličnom obimu prijavila je i Rumunija.
Bugarskoj su isporuke smanjene za deset do 15 odsto. Smanjen je i tranzit ruskog gasa preko Bugarske u Tursku i Makedoniju, a pad pritiska u gasovodu prijavila je i Hrvatska.
Ukrajina je obavjestila Mađarsku da bi mogla da smanji obim isporuka ruskog gasa sa 38 na 30 miliona kubnih metara, javila je agencija MTI.
S obzirom na smanjenje sjevernomorskih zaliha nafte, Norveška se sve više usmjerava na zemni gas, u okviru svojih energetskih potreba. Pretpostavlja se da će izvoz gasa dostići maksimum naredne decenije sa 120 milijardi kubnih metara gasa godišnje.
U prvih deset mjeseci prošle godine Norveška je prodala 80 milijardi kubnih metara gasa, uglavnom evropskim zemljama. Na godišnjem nivou to je povećanje od 7,9 odsto. Norveški izvoz gasa pokriva oko 16 odsto potražnje Evropske unije.