PEKING, Kinesko ministarstvo za socijalna pitanja saopštilo je da situacija na domaćem tržištu rada postaje “sve teža”, zbog negativnog dejstva globalne finansijske krize.
Vlada je za narednu godinu planirala da u većim gradskim centrima omogući otvaranje oko devet miliona novih radnih mjesta i tako nivo nezaposlenosti zadrži na oko 4,6 odsto ukupno raspoložive radne snage.
Tokom proteklih pet godina prosječna stopa nezaposlenosti u najmnogoljudnijoj zemlji svijeta kretala se oko 4,3 odsto, navodi se u izvještaju agencije Sinhua.
Vladini ekonomski funkcioneri priznaju, međutim, da bi situacija na domaćem tržištu rada u prva tri mjeseca iduće godine mogla još da se pogorša, prije nego što ranije preduzete mjere za stimulisanje veće zaposlenosti ne počnu da daju opipiljivije rezultate.
Kineski zvaničnici su ranije ovog mjeseca potvrdili da se ove godine više od deset miliona radnika koji su bili zaposleni u velikim gradovima već vratilo, zbog nedostatka posla, u svoja ranija prebivališta – uglavnom manja mjesta i seoska naselja.
U protekle tri decenije, tokom burnog industrijskog uspona, oko 130 miliona kineskih seljaka je napustilo domove i prešlo da radi u raznim proizvodnim pogonima. Sada je, međutim, usljed globalne ekonomske krize, nastao obrnuti trend i ogroman broj mora da se vrati u ranija prebivališta, navode analitičari u Pekingu.
Velika seoba kineske radne snage iz sela u gradove, kakva je zabilježena u minulih 30 godina, bilo je najmasovnije u svjetskoj istoriji, navode eksperti Ujedinjenih nacija, uz opasku da je i ta radna migracija dosta doprinijela naglom ekonomskom prosperitetu Kine.
Mnogi ekonomisti u Kini, ali i međunarodni eksperti, predviđaju da će zemlja sa najdinamičnijom svjetskom privredom naredne godine imati najnižu ekonomsku ekspanziju od 1990.
Svjetska banka je u novembru kineski privredni rast tokom 2009. godine procijenila na 7,5 odsto, prema očekivanih 8,5 do 9 u ovoj i ostvarenih 11,9 u 2007.
Ima i mišljenja da bi privredni rast Kine naredne godine mogao da opadne na svega pet odsto, što bi za vladu u Pekingu bila prava nevolja, imajući u vidu i procjenu eksperata Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) koji navode da je svaki godišnji rast u kineskoj privredi niži od osam odsto ravan recesiji u zapadnim ekonomijama.
Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba