LONDON, Nakon nastupanja globalne finansijske krize, Britanija postaje zemlja zabrinutih, a vodećih pet briga su životni troškovi, cijene energije, zdravlje, prihodi i rashodi, dugovi, pokazalo je najnovije istraživanje koje prenosi Rojters.
Sigurnost zaposlenja, koje prošle godine nije figuriralo ni u prvih 25 briga, ove godine je sedmi najčešći uzrok zabrinutosti, jedno mesto ispod recesije, ali ispred kriminala, pokazala je anketa obavljena na sajtu grupe za podršku reallyworried.com, u kojoj je učestvovalo preko 1.400 Britanaca iz svih krajeva zemlje.
Toliko zabrinutosti može da ostavi ogromne posljedice na ljudsko zdravlje i seksualni život, zaključak je analitičara ove ankete.
Prosječan Britanac provodi dva sata i četvrt u brizi oko svoje budućnosti, što čini šest i po godina prosječnog života i za 30 minuta je više nego krajem prošle godine.
Najviše brinu mladi, starosti od 16 do 24 godine, a žene brinu znatno više od muškaraca.
Svaki peti anketirani Britanac rekao je da svoje brige “davi” u piću, što je 50 odsto više nego u 2007. Svaki šesti priznaje da zbog stalne zabrinutosti izbegava seks.
Po riječima Filipa Hodsona, člana Britanskog udruženja za psihoterapiju, saznanje da su toliki Britanci u 2008. bili hronično zabrinuti je alarmantno.
“Briga je osnovni faktor svih anksioznih poremećaja i većine depresija. Ona je znak dvostruke poteškoće – da ne umijemo realno da sagledamo probleme, niti da efikasno djelujemo na njihovom riješavanju”, ističe Hodson.
U skladu sa nacionalnom karakteristikom da ne opterećuju druge svojim problemima, gotovo 40 odsto Britanaca priznaje da svoje brige zadržava za sebe, a manje od trećine razgovara o njima sa partnerom.