MOSKVA, Grupa ruskih superbogataša – ili oligarha, kako se oni popularno nazvaju – je voljom sadašnjeg premijera i bivšeg predsednika Rusije Vladimira Putina ranije “odvojena” od vlasti, a sada je, zbog globalne finansijske krize, ostala i bez najvećeg djela imetka.
Samo “prva šestorka” ruskih bogataša izgubila je, tokom minulih šest mjeseci, kapital u vrijednosti 131 milijardu dolara.
Moskovska sredstva informisanja su ranije ovog mjeseca u više mahova izvještavala o “nevoljama” domaćih bogataša, uz opasku da su neki među njima postali “veoma zavisni” od državne kase i pomoći.
Oligarsima, koje predvode svima dobro znani vlasnik londonskog fudbalskog kluba “Čelzi” Roman Abramovič i “kralj aluminijuma” Oleg Deripaska, ostale su jahte, avioni, ogromne vile i stanovi, kao spoljni znači ličnog bogatstva, ali o prvim mjestima na svjetskim rang-listama bogataša više ne mogu ni da sanjaju.
U “bogataškoj karijeri” Abramoviča, Deripaske i njihovih kolega Vladmira Lesina, Alekseja Mordaševa, Vladimira Potanjina i Mihaila Prohorova, sve je krenulo “kao u bajci” još u devedestim godinama prošlog vijeka.
Dogodilo se to nakon propasti Sovjetskog Saveza i brzometno obavljene “prihvatizacije” ogromnih sirovinskih kompanija bivše “crvene” imperije.
Svi navedeni oligarsi, ali i mnogi drugi, računajući i odbegle – Borisa Berezovskog i Aleksandara Gusinskog – su u to za njih “prosperitetno doba” praktično dobili na poklon mnoge vrijedne domaće firme, pa su kasnije, kad se konjuktura na svjetskom tržištu nafte i drugih sirovina izmenila u korist prodavaca, preko noći postali “teški” dolarski milijarderi.
Tekuća globalna finansijska kriza je, međutim, sve ruske oligarhe naglo i neočkivano “vratila sa neba ne zemlju”, gdje su mnogi “jako tresnuli”, navode moskovski mediji , uz napomenu da su ostali ne samo bez nagomilanog bogastva, već postali, u bukvalnom smislu te riječi, pravi bankroti.
Tako je, naprimjer, Deripska, koga su još proletos nazivali najbogatijim čovekom Rusije, usljed finansijske krize, ušao u dubiozu “tešku” 6,8 milijardi dolara, dok je njegov kolega i jedan od ruskih metarluških “bosova” Vladimir Lisin, od bogatstva procjenjenog na 22 milijarde “zelenih” spao na, doduše, nevelik dug od 200.000 dolara.
Bolje je prošao Abramovič, jer mu je poslije drastičnog pada cijena akcija kompanija u koje je uložio svoj imetak vrijedan 23,5 milijarde dolara, preostalo još 1,3 milijarde dolara. Nije ni to malo, ali je veliko pitanje kako će sa tim novcem “hraniti” uvijek poslovnično gubitaški “Čelzi” i pokrivati sve druge velike izdatke.
U poređenju sa navedenom “trojkom”, preostala tri super-bogataša – Mordašov, Potanjin i Prohorov – mogu se za sad proglasiti srećnicima , jer se njihovo preostalo bogatstvo procjenjuje na 3,3, 4,4 i šest milijardi dolara. To je, istina, višestruko manje nego početkom ove godine, ali je ipak kudikamo bolje, ako se poredi sa trenutnim finansijskim stanjem njihovih donedavno još bogatijih kolega.