SARAJEVO, BANJALUKA – Centralna banka (CB) BiH donijela je juče odluku o uvođenju diferencirane stope obavezne rezerve na depozite komercijalnih banaka u cilju stimulisanja banaka na veće kreditne aktivnosti, posebno prema privredi.
Prema toj odluci, koja treba da bude primjenjivana od 1. januara, stopa obavezne rezerve na depozite oročene na period duži od jedne godine, smanjuje sa 14 na 10 odsto, dok na oročenost do jedne godine ostaje 14 odsto.
Ovom odlukom se, kako ističu u CB BiH, postojeća zadovoljavajuća likvidnost komercijalnih banaka povećava za dodatnih 370 miliona KM.
Bankari, predstavnici privredne zajednice i ekonomski analitičari ocjenjuju pozitivnim novu mjeru CB BiH navodeći da će ona bankama osloboditi “zarobljena” sredstva u očekivanju da ona budu usmjerena u kredite, prvenstveno firmama, jer se posljednjih mjeseci bilježi njihovo zahlađenje.
Slaviša Raković, zamjenik direktora Nove banke iz Banjaluke, kazao je da je CB BiH ovim potvrdila svoju aktivnu ulogu u svjetlu svjetske finansijske i ekonomske krize. On je rekao da bi ta odluka trebalo da utiče ne samo na pojačane kreditne aktivnosti banaka već i na stopiranje rasta kamatnih stopa, ali da sumnja da će većina banaka ovo drugo primijeniti.
“Nova banka vodi konzervativnu politiku koja je diktirala da smo do 27. avgusta imali kreditnu ekspanziju, da bi se poslije toga smanjila zbog dešavanja na tržištu”, kazao je Raković.
Aleksandar Ljuboja, predsjednik Sekcije za bankarstvo pri Udruženju ekonomista RS – SWOT, kazao je da je evidentno da su domaće banke smanjile kreditne aktivnosti uglavnom zbog otežanog pristupa kapitalu na ino-tržištu i procjene većeg rizika.
“Poučene negativnim iskustvom iz SAD, banke u BiH su pooštrile kontrolu davanja kredita kako ne bi došle u situaciju da dijele novac privrednim subjektima koji nemaju mogućnost njihove otplate”, kaže Ljuboja.
On smatra da osnovni problem kod kreditiranja privrede, leži u nedostatku kvalitetnih projekata koje kandiduju preduzeća.
Milan Lovrić, predsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH, kazao je da CB BiH povlači poteze kako finansijski sektor ne bi postao kočnica ukupnih ekonomskih aktivnosti koje su najviše usporene kod bh. izvoznika zbog manjka narudžbi iz zemalja pogođenih recesijom.
Edukacija javnosti o finansijskim uslugama
Centralna banka (CB) BiH i Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) provešće projekat edukacije javnosti o novim finansijskim uslugama u BiH. Na to su se juče potpisivanjem Memoranduma o razumijevanju obavezali guverner CB BiH Kemal Kozarić i v.d. direktora Misije USAID-a Greg Vital.
“Namjera nam je da promovišemo u javnosti poimanje ekonomije i povećanje razumijevanja novih finansijskih usluga u bh. ekonomskoj praksi”, saopšteno je iz CB BiH. Nezavisne