VAŠINGTON, Američke gigantske auto-kompanije “Dženeral motors” (GM), “Ford” i “Krajsler” najavile su da će zatvoriti 59 fabrika u januaru, na najmanje mjesec dana, u okviru borbe za preživljavanje u najlošijoj prodaji kola u poslednjih 26 godina i u očekivanju da će dobiti hitnu pomoć američke vlade.
“Krajsler” je saopštio da će fabrike zatvoriti na najmanje mjesec dana, vršeći novi pritisak na administraciju predsjednika SAD Džordža Buša da što pre pomogne auto-kompanijama kojima nedostaje novac za tekuće poslovanje, izvijestio je Rojters.
Pražnjenje “Krajslerovih” fabrika počinje već danas u SAD, Kanadi i Meksiku, gde se izrađuju vozila robne marke “Krajsler”, “Džip” i “Dodž”, pošto za juče najavljena odluka američke vlade o pomoći još nije donijeta.
Više od 30.000 sindikalno organizovanih radnika u američkim pogonima primaće skoro pune nadnice i ostale beneficije u periodu dok su fabričke kapije zatvorene. Prodaja “Krajslerovih” kola smanjena je 47 procenata u novembru i za oko 28 odsto je manja u 11 mjeseci ove godine, u odnosu na isti lanjski period.
Dramatičan i neočekivan korak zatvaranja pogona kako bi se uštedio novac podvukao je hitnost molbi “Krajslera” i GM da što prije dobiju vladinu pomoć koja je im nužna za preživljavanje u kraćem periodu.
GM je saopštio da će smanjiti proizvodnju u prvom tromjesečju iduće godine za 60 procenata u odnosu na isti period minule godine, a u srijedu je objavio da će na “duži period” obustaviti konstrukciju fabrike motora u Mičigenu, u koju je uloženo 370 miliona dolara. Taj pogon podizan je u okviru plana izrade vozila manje potrošnje goriva, kao što je električni automobil “ševrolet volt”.
Bijela kuća nije komentarisala razvoj događaja u “Krajsleru”, ali vodeće demokrate u Senatu, koje insistiraju na vladinoj pomoći, kažu da zaustavljanje fabrika čak i na kraći rok predstavlja najbolje upozorenje da se na podršku ne može dugo čekati i da otpuštanja prijete stotinama hiljada radnika.