SARAJEVO , Da bi se preduzeće zatvorilo u BiH potrebno je prosječno 3,3 godine, a procedura košta devet odsto od njene imovine, piše u izvještaju Svjetske banke “Doing Business”, koji BiH i po ovom parametru svrstava među lošije evropske zemlje.
“Prilikom zatvaranja preduzeća, povjerioci prosječno mogu očekivati da vrate 36 odsto potraživanja. Po ovim indikatorima, BiH je rangirana na 60. mjestu od 181 zemlje u svijetu”, kaže Haris Mešinović, savjetnik Svjetske banke za razvoj privatnog sektora.
Petar Milanović, magistar ekonomije i bivši predsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH, kaže da je zatvaranje preduzeća jednako komplikovan i skup proces kao i otvaranje.
“I dok smo se mi u BiH uglavnom bavili ubrzanjem procesa registracije preduzeća nismo vodili računa o gašenju, iako je u svakoj tržišnoj ekonomiji i jedan i drugi proces bitan”, dodaje Milanović.
Ističe da prilikom zatvaranja preduzeća treba koristiti isti princip kao i kod otvaranja u kojem je RS napravila iskorak, jer je dovoljna izjava da hoćete otvoriti preduzeće i ako nema sporova da se procedura u sudovima završi po hitnom postupku.
Hakija Zaimović, stečajni sudija Općinskog suda u Sarajevu, upozorava da se u slučaju likvidacije preduzeća svi povjerioci moraju stopostotno namiriti, dok u slučaju stečaja to nije slučaj, jer zavisi kolika je imovina preduzeća koja se unovčava.
“U optimalnim uslovima potrebno je od 40 dana do dva mjeseca da se preduzeća likvidira. U slučaju stečaja postupak je duži i najkraće se može završiti za četiri-pet mjeseci. Sve zavisi od toga da li postoje sporovi koji rješavaju druge sudije i sudovi zbog čega se postupak često oteže. Imamo slučaj SAB banke gdje postoji 700 tužbi i gdje se stečaj obavlja po starom zakonu o stečajnom postupku iz 1998. godine”, kaže Zaimović.
Dodaje da su trenutno u parlamentarnoj proceduri izmjene i dopune Zakona o stečajnom postupku FBiH, a u koje su ugrađeni i prijedlozi sudova za ubrzanje postupaka.
U Svjetskoj banci kažu da BiH provodi reforme u oblasti poslovne regulative i izražavaju nadu da će reforme zakonodavstva skratiti trajanje stečajnog postupka koji je trenutno jedan od najdužih u regiji Evrope i centralne Azije.
Dugotrajni privredni sporovi
Proces zatvaranja preduzeća zavisi od efikasnosti kod prinudnog izvršenja ugovora, kažu u Svjetskoj banci.
“BiH je rangirana na 123. mjestu u svijetu po indikatoru prisilnog izvršenja ugovora. U jugoistočnoj Evropi samo Crna Gora je rangirana niže od BiH i ona je na 130. mjestu. Prosječno, troškovi iznose gotovo 38 odsto od vrijednosti potraživanja i treba 38 procedura i 595 dana za rješavanje privrednog spora u BiH”, kaže Haris Mešinović iz Svjetske banke.Nezavisne novine