MOSKVA, Sudbina rusko-srpskog sporazuma u sektoru nafte i gasa i dalje nije jasna, mada je do kraja godine, do kada bi trebalo da bude potpisan cjelokupni energetski aranžman, ostalo manje od pola mjeseca, ocijenio je ruski politikolog, komentator lista “Vremja novostej” Pjotr Iskenderov.
On je podsjetio da je posljednjih mjeseci na sudbinu rusko-srpskog sporazuma uticao niz faktora, uključujući “unutrašnjopolitičku situaciju u samoj Srbiji, kao i pritisak Evropske unije koja nije zainteresovana za to da Rusija uspostavi kontrolu nad naftnom industrijom Srbije i privuče Srbiju transportu ruskog gasa preko njene teritorije, s obzirom na to da u gasovodu ‘Južni tok’ EU vidi glavnog konkurenta projektu ‘Nabuko’ koji sama finansira i koji je pod njenim patronatom”.
“Sem toga, u samom srpskom rukovodstvu postoje različite tačke gledišta na pitanje koliko daleko Srbija treba da ide u saradnji s Rusijom”, ukazao je Iskenderov.
“Pregovori u Beogradu se odvijaju uz teškoće, ali ipak napreduju”, rekao je on, dodajući da još nije sasvim jasno da li će predsjednik Srbije Boris Tadić doći u Moskvu na potpisivanje konačnog paketa dokumenata.
Iskenderov smatra da će taj problem najverovatnije biti regulisan i da će se srpsko rukovodstvo saglasiti sa realizacijom sporazuma koji je preliminarno potpisan na isto tako visokom nivou u januaru ove godine.
On je rekao da postoji i druga varijanta “da u posljednji čas zbog nekakvih tehničkih ili političkih pitanja realizacija sporazuma bude odložena, što odgovara određenim političkim krugovima u samoj Srbiji jer omogućuje da se sva odgovornost za propast sporazuma prebaci na Rusiju”.
“To bi ujedno pružilo mogućnost srpskoj vladi da na Moskvu prebaci odgovornost za sadašnje poskupljenje gasa u Srbiji”, objasnio je ruski ekspert i zaključio da je za sada teško reći koji će od tih scenarija preovladati.