BERLIN, Njemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je da postojeći vladin plan za stimulsanje domaće privrede možda nije dovoljan, ali da vlast u Berlinu neće preduzimati nikakve nove korake na tom planu sve dok novoizabrani američki predsjednik Barak Obama i formalno ne preuzme dužnost 20. januara iduće godine.
Stimulativni paket njemačke vlade vrijedan 31 milijardu evra trebalo bi da se primjenjuje od narednog mjeseca, ali Merkelova je bila zasuta zahtjevima od partnera iz Evropske unije da, sljedeći primjer Francuske, učini više za podsticanje ekonomskog rasta u njenoj zemlji.
“Mi znamo da usamljeni ne možemo da učinimo previše”, rekla je Merkelova u Majnhajmu, gradu na zapadu Njemačke, komentarišući korisno dejstvo pomenutog vladinog stimulativnog paketa.
“Ukoliko se u Americi odobri dovoljno veliki (ekonomski) program, kada novi predsjednik preuzme dužnost, to će, takođe, biti znak i Njemačkoj da zajedno usvoji drugi program u sličnom vremenskom periodu”, rekla je Merkelova.
Ministar za ekonomiju u njemačkoj vladi Mihael Glos je izjavio, komentarišući tekuća privredna kretanja u njegovoj zemlji, da vladini eksperti još rade na povećanju stimulativnog paketa.
Merkelova se, međutim, protivi bilo kakvom smanjenju poreza i naglašava da bi takva odluka mogla da se usvoji jedino nakon opštih parlamentarnih izbora koji bi trebalo da se održe u septembru iduće godine.
Nepovoljnu privrednu klimu u Njemačkoj su potvrdili i domaći bankarski eksperti koji predviđaju da ekonomija njihove zemlje naredne godine može zapasti u najtežu krizu u periodu od Drugog svjetskog rata.
Ukoliko se ostvari procjena o negativnom rastu njemačke privrede od minus jedan odsto, tokom 2009. godine, biće to najgori period od 12 mjeseci u posljeratnoj eri, upozoravaju domaći ekonomisti.
Neki njemački ekonomisti su izrazili mišljenje da bi recesija u njihovoj zemlji naredne godine mogla da bude još oštrija, sa negativnim rastom od čak minus četiri odsto.