BANJALUKA, Vlada Republike Srpske utvrdila je danas Ekonomsku politiku za 2009. godinu, čiji su ciljevi održavanje makroekonomske stabilnosti, nastavak ekonomskih reformi, povećanje privrednih aktivnosti, rast zaposlenosti, ravnomjeran regionalni razvoj Srpske i porast standarda i socijalne sigurnosti građana.
Savjetnik ministra finansija RS Milenko Krajišnik rekao je na konferenciji za novanare da bi ključne mjere, definisane ovim dokumentom, trebalo da doprinesu ostvarivanju tih ciljeva i da su nastavak realizacije Razvojnog programa Srpske, koji će putem podrške investicijama u smislu povoljnih kreditnih linija i drugih oblika stimulacija doprinijeti očuvanju i povećanju nivoa zaposlenosti.
On je nakon posebne sjednice Vlade RS izjavio da bi ovaj segment trebalo da ima i mjere koje bi doprinijele ublažavanju eventualnog nedostatka finanijskog kapitala, usljed nekih novih talasa finansijske krize posredstvom sredstava koja plasira Investiciono-razvojna banka RS i poslovne banke, jer bi takva mjera trebalo da ima pozitivan uticaj na smanjenje kamatnih stopa, investicione aktivnosti i stimulisanje zapošljavanja.
Krajišnik kaže da ključne mjere podrazumijevaju realizaciju projekata javnih investicija putem ekonomsko-socijalne i komponente Razvojnog programa RS, usmjerenih na izgradnju fizičke i društvene infrastrukture, te provođenje pojedinih projekata iz programa javnih ulaganja, realativno smanjenje javne potrošnje i njeno zadržavanje ispod 40 odsto bruto drutvenog proizvoda /BDP/, uravnoteženi budžet prihoda i rashoda uz planirani primarni suficit od 1,5 odsto BDP, a koji bi bio iskorišten za otplatu naslijeđenih ino i unutrašnjih dugova.
On dodaje da ključne mjere podrazumijevaju nastavak reformskih procesa, prije svega, sistema PIO, priprema implmentacije Zakona o porezu na imovinu, koji bi trebalo da stupi na snagu 2010. godine, kao i primjenu zakona o porezu na dohodak, o doprinosima, o sudovima, odnosno osnivanje privrednih sudova, koji će stvoriti bolji privredni ambijent za poslovanje, jačanje tržišta kapitala, nastavak privatizacije u preduzećima, racionalizacije javne uprave radi podizanja kvaliteta javnih usluga.
Krajišnik je rekao se u ove mjere ubrajaju podrška preduzećima orijentisanim na izvoz, izgradnja ključne infrastrukture, podizanje kvaliteta obrazovanja, unapređenje oblasti zdravstvene zaštite, afirmisanje porodice, sportskih i kulturnih manifestacija i naučno-istraživačke djelatnosti.
On očekuje da će realizacija ovih mjera u 2009. godini dovesti do rasta BDP-a u RS od 6,4 odsto, inflaciju do 3,1 odsto, dok će ukupne investicije dostići graniicu od 20 odsto BDP-a, rast industrijske proizvodnje od 9,3 odsto i pokretanje nekih većih značajnih kapaciteta, te do smanjenja nezaposlenosti sa 20,5 na 19,8 odsto.
Govoreći o investicijama, Krajišnik je rekao da je jedan dio privatnih ulaganja potpomognut kreditima Investiciono-razvojne banke RS i da se u 2009. godini očekuje plasman oko 296 miliona KM.
On je dodao da ekonomsko-socijalnaj komponenta Razvojnog programa RS predviđa ulaganje od 213 miliona KM, da je u budžetu RS za iduću godinu planirano oko 58 miliona KM, dok se Programom javnih ulaganja, u kojima ima i stranih investicija, predviđa ulaganje oko 400 miliona KM od čega se najveći iznos odnosi na strane investicije i kredite.
Krajišnik je precizirao da su planirane investicije u Rafineriju nafte u Brodu, nastavak izgradnje mreže autoputeva, u infrastrukturu i početak nekih u energetskom sektoru RS, te da je povećanje industrijske proizvodnje u RS povezano s početkom rada Rafinerije nafte u Brodu i Rafinerije ulja u Modriči.
Odgovarajući na pitanje kako će Vlada RS odgovoriti na globalnu ekonomsku krizu koja bi mogla dovesti do otpuštanja radnika, Krajišnik je rekao da bi u tom slučaju RS dio investicionih aktivnosti morala preusmjeriti na socijani sektor.
Šef Biroa Vlade RS za odnose sa javnošću Vera Sajić rekla je da je Vlada zbog globalne ekonomske krize formirala Radnu grupu kojom predsjedava premijer Milorad Dodik, u kojoj se nalaze ministri finanija Aleksandar DŽombić, rada i boračko-invalidske zaštite Boško Tomić, privrede, energetike i razvoja Slobodan Puhalac i predstavnik Investiciono-razvojne banke RS.
Ona je rekla da će Radna grupa pratiti dešavanja u privredi RS i djelovati u skladu sa tim.
Sajićeva je navela da je Vlada pozvala javna preduzeća u RS da u narednoj godini maksimalno iskoriste mogućnost zapošljavanja novih radnika u skladu sa svojim potrebama, a direktore javnih preduzeća da medijima transparentno dostave podatke o svojim platama i da novembarsku platu umanje za 10 odsto.