BANJALUKA, Ministar trgovine i turizma Republike Srpske (RS) Predrag Gluhaković smatra da najveći problem u zaštiti potrošača predstavlja njihova nedovoljna edukovanost i obaviještenost o pravima koja imaju.
“Vlada RS je za zaštitu potrošača u ovoj godini izdvojila 100.000 KM. U RS se sve više pažnje poklanja zaštiti potrošača, radi se na njihovoj edukaciji i obaviještenosti, a pokrenućemo i inicijativu za izmjene Zakona o zaštiti potrošača BiH, posebno dijela koji se odnosi na reklamaciju proizvoda“, rekao je Gluhaković u pauzi prvog regionalnog sastanka na temu “Razmjena iskustava i jačanje reginalne saradnje u oblasti zaštite potrošača”.
On je poručio da se u RS mora raditi i na povećanju domaće proizvodnje i njenog kvaliteta, kako bi ti proizvodi bili konkurentni uvoznim, jer građani Srpske još uvijek imaju više povjerenja u uvezenu robu.
Gluhaković je dodao da je na današnjem sastanku zaključeno da i Hrvatska i Srbija imaju slične probleme kao i RS kada je riječ o zaštiti potrošača.
Pomoćnik ministra za trgovinu, cijene i zaštitu potrošača Srbije LJiljana Stanković istakla je da je zaštita potrošača bitna oblast na kojoj treba puno raditi u Srbiji, ali i zemljama okruženja.
Kao najveći problem, Stankovićeva je istakla nedovoljnu informisanost građana o njihovim pravima.
“U Srbiji se intezivno radi na prijedlogu novog zakona o zaštiti potrošača koji će definitivno biti usklađen sa direktivama EU i koji će dati viziju kako zaštita potrošača u budućnosti treba da izgleda“, najavila je Stankovićeva.
Ona je dadala da u Srbiji postoji veliki problem u nevladinom sektoru kada je u pitanju zaštita potrošača, jer im nedostaje organizovanost, stručnost i finanasijska sredstva, tako da se radi na sistemu koji će dati rezultate što prije.
Predsjednik Saveza udruga zaštite potrošača Hrvatske Nenad Kurtović rekao je da je Hrvatska u prednosti naspram drugih zemalja u regiji, jer je formirala profesionalna savjetovališta i na stranu potrošača stavila profesionalce koji ih savjetuju.
Predstavnik Udruženja potrošača “Plava sfera” LJubo Janjić rekao je da se problemi potrošača u BiH odnose na nizak životni standard i nepoštivanje prava potrošača, o čemu govori činjenica da je više od dvije trećine potrošača u BiH neupućeno u svoja prava i nemaju razvijen sistem samozaštite.
On samtra da bi potrošači trebalo da obraćaju pažnju na cijene i prateće dokumente koji idu uz proizvod koji govore da li cijena odgovara kvalitetu proizvoda kako bi mogli da ostvare pravo na reklamaciju i zaštitu svojih budžeta.