SARAJEVO – Dokapitalizacijom banke u BiH nastoje ojačati likvidnost, ali i održati kreditni rast u uslovima smanjenog dotoka kapitala iz inostranstva i osigurati se od rizika, smatraju stručnjaci.
Većina banaka u BiH pokrenula je u posljednje vrijeme dokapitalizaciju emisijom vrijednosnih papira. To su, između ostalih, učinile ABS banka, Intesa Sanpaolo banka, Raiffeisen banka, FIMA, Postbank BH, PBS i UniCredit banka.
U ABS banci kažu da emisijom dionica žele realizovati povećanje kapitala u iznosu 30 miliona KM.
“Prema planu poslovanja za naredne tri godine, kreditni portfelj će se uvećavati 50 do 60 posto godišnje. Rast je značajan i mora biti podržan adekvatnom kapitalnom osnovom”, kaže Zahida Karić, izvršna direktorica ABS banke.
UniCredit banka Mostar je emitovala obveznice javnom ponudom u ukupnoj vrijednosti 100 miliona KM, u dvije tranše. U ovoj banci kažu da je riječ o prikupljanju sredstava za potrebe refinansiranja.
“Naš cilj, između ostalog, jeste da investitorima koji koriste skrbničke usluge obezbijedimo dužničke vrijednosne papire na tržištu kapitala, ali i da klijente uputimo na mogućnost refinansiranja putem ove vrste vrijednosnih papira”, kažu u banci.
Emitovanje vrijednosnih papira, naglašavaju u Udruženju banaka BiH, dobar je način prikupljanja kapitala u uslovima kada su izvori kredita iz EU prekinuti.
Profesor Muris Čičić naglašava da se ove aktivnosti banaka mogu smatrati redovnim, ali su istovremeno pojačane u uslovima finansijske krize i u skladu s praksom na svjetskom tržištu.
“Banke povećavaju kapital jer su svjesne da na taj način povećavaju sigurnost i smanjuju rizik u slučaju bankrota klijenata”, kaže Čičić.
Prema mišljenju Sanjina Arifagića, direktora kompanije za poslovno savjetovanje FIMA FAS, povećanju kapitala sve češće će pribjegavati domaće podružnice stranih banaka koje su kreditni rast do sada finansirale pozajmicama od banaka majki.
“Rast aktive banaka u prvih 10 mjeseci ove godine iznosio je 5,8 posto, za razliku od prošlogodišnjih 32 posto. Zbog toga je realno očekivati da će se banke okrenuti prikupljanju depozita od domaćih kompanija, vlada i građana i da će na svaki način pokušati jačati kapitalnu bazu, pa i emisijom dionica”, kaže Arifagić.
Raiffeisen povećao kamatu na štednju
Raiffeisen banka saopštila je da je juče povećala kamatne stope na štednju građana, dok su kamate na oročena sredstva pravnih lica povećane ranije. Uprava te banke donijela je odluku da se kamatne stope na oročenja u KM i evrima, u ovisnosti od iznosa oročenja, povećaju i do 2,40 procentnih poena.
U zavisnosti od iznosa oročenih sredstava i rokova oročenja, kamatne stope na oročene depozite kreću se od 4,1 do do 5,5 odsto.
Nove kamatne stope primjenjivaće se na nove ugovore o oročenju sredstava. Nezavisne N.