PEKING, Kina, drugi po veličini potrošač energenata u svijetu, možda će od Nove godine smanjiti cijene benzina i dizela, zahvaljujući pojeftinjenju sirove nafte na svjetskom tržištu, objavila je danas konsultatnska kuća “Senjin Vanguo sekjuritiz” iz Šangaja.
Analitičari te firme su naveli da bi kineska vlada 1. januara mogla da smanji cijenu goriva za 600 juana (87 dolara) po toni, ili devet odsto, a vrijednost akcija dvije najveće tamošnje kompanije za preradu nafte, CPCC i “Petročajne”, porasla je na berzi usljed očekivanja da bi pojeftinjenje moglo da poveća njihov profit, prenosi agencija Blumberg.
Kina ubrzano radi na primjeni plana za smanjenje cijena goriva i na reformi mehanizma određivanja cijena u vrijeme usporenja privrednog rasta i pojeftinjenja nafte u svijetu, saopštila je 20. novembra Nacionalna komisija za razvoj i reforme, koja je najviše telo u Kini zaduženo za planiranje aktivnosti u privredi.
Komisija je prošle nedjelje objavila da će se cijene benzina i dizela određivati na osnovu svjetskih cijena sirove nafte, domaćih troškova prerade i poreza, uz “odgovarajući profit” za rafinerije.
“Iako Kina nije definisala šta je to razumna marža, prerađivači nafte bi trebalo da budu srećni zato što bi novi mehanizam određivanja cijene trebalo da spriječi da oni ponovo bilježe ogromne gubitke od prerade nafte, kao što se deslio početkom godine”, izjavio je analitičar konsultantske firme “Čajna enerdži riserč” Gordon Kvan.
Komisija je objavila da će se primjenjivati ograničenje maloprodajne cijene goriva. Kina trenutno dopušta korekciju cijene od osam odsto. Tamošnje rafinerije su krajem 2007. i početkom 2008. bilježile gubitke jer je nafta na svjetskom tržištu dostigla rekordnu cijenu, a kineska vlast je ograničavala cijenu derivata, pa se prerađivačima nije isplatilo da proizvode gorivo.