BEOGRAD, Dinar je danas ojačao u odnosu na evro za 3,6 odsto, a Monetarni odbor Narodne banke Srbije razmatraće nove mjere koje će omogućiti jačanje domaće valute.
NBS je od početka oktobra prodala na međubankarskom deviznom tržištu oko 718 miliona evra, od čega 91,8 miliona evra u decembru
Dinar je od danas jači za 3,2 dinara, tako da zvanični srednji kurs evra iznosi 86,26 dinara. Centralna banka je poslednjeg radnog dana prošle nedjelje na dva sastanka međubankarskog deviznog tržišta kupila ukupno 6,3 miliona evra po kursu od 86 dinara za evro da bi uticala na stabilnost tržišta i sprečila prekomjerne dnevne promjene kursa.
Domaća valuta je poslije devetodnevnog slabljenja za dva dana ojačala za 5 dinara.
Guverner NBS Radovan Jelašić kaže da će o tome dokle će dinar padati, na kraju “odlučiti tržište, ali i to kakve će mjere donijeti Vlada i NBS”.
“Na osnovu naših mjera (Narodne banke), trebalo bi da dođe do jačanja dinara, to se već i pokazalo” rekao je Jelašić i dodao da je rast kursa “psihološka kategorija”, kao i priča o “ekonomskoj krizi” koja još nije stigla.
Na pitanje koliko je Narodna banka izgubila na kursu, Jelašić je rekao da nije izgubila već zaradila. “Evre koje prodajemo smo kupili po 78, kupili smo po 79,80,81, jer NBS svakodnevno otkupljuje priliv od mjenjača. Ali, naš cilj nije profit već stabilnost cijena”, rekao je on.
“Ako biste danas zatvorili knjige, NBS bi bila jedna od najprofitabilnijih institucija”, naveo je guverner.
Na pitanje čega građani Srbije treba da se odreknu u vreme ekonomske krize Jelašić je naveo da bi trebalo da idu na jeftiniji godišnji odmor, da kupuju manje firmirane robe, a da bi penzioneri trebalo manje da daju unučićima i djeci.
On je kazao i da su ukupni prihodi od privatizacije u poslednjih pet godina manji nego što je država dala u penzioni fond, a da će u narednoj godini 40 odsto isplata penzija biti iz budžeta.
“U drugim zemljama se isplati penzija onoliko koliko se prikupi. A mi smo na penzije potrošili petogodišnju privatizaciju i to je najbolji dokaz da nije riječ o tome da li povećati penzije ili ne, nego odakle pare da se one normalno isplaćuju”, rekao je guverner NBS.
On je ocijenio da je ekonomska kriza u Srbiju stigla “psihološki”, ali da će “ekonomski” tek stići.B 92