BANJALUKA, Predrag Gluhaković, ministar trgovine i turizma RS, izjavio je da, iako se 2009. najavljuje kao godina recesije, “RS ima dobru startnu poziciju da zaštiti svoje građane i spremna je da odgovori na ekonomske udare koji su najavljeni”.
“Naš cilj je da što kvalitetnije bude prevaziđena najavljena kriza, a smanjenje carine na robu iz EU u 2009. olakšaće poziciju i Srpskoj kroz kvalitenije uređenje poreske politike. Nadamo se boljoj situaciji u 2009. i na samom startu u 2006. imali smo tešku startnu poziciju, dok je 2008. bila godina turbulencije s rastom cijena nafte na svjetskoj berzi, na što nismo mogli da utičemo”, kazao je on.
Da li je Vlada iznašla mjere da zaštiti građane s obzirom na to da se 2009. najavljuje kao godina recesije, jeste li zadovoljni zalihama robnih rezervi?
GLUHAKOVIĆ: Zadovoljni smo zalihama robe i u svoj ovoj recesiji koja se predviđa imamo mogućnost intervenisati da se dobro i kvalitetno pripremimo ako to bude potrebno. Ali, nadamo se da neće doći do takvih situacija u kojima će biti potrebne značajnije intervencije. Sa strategijom koju ćemo izložiti na sljedećoj sjednici parlamenta RS u narednih pet godina imaćemo stalnu vrijednost robe od oko 16 miliona KM u robnim rezervama. Najvažnije nam je da izvršna i zakonodavna vlast podržavaju ovaj projekat. Poslije dugog niza godina pokrenuli smo značajnu instituciju Direkciju za robne rezerve s mrtve tačke i imamo sve što je potrebno za funkcionisanje. Imamo dovoljno robnih rezervi kojima u svakom datom momentu možemo intervenisati i zaštiti građane. Imamo pakete koji se obnavljaju, robu od pšenice, brašna, ulja, soli, šećera, goriva, mesnih prerađevina, te lepezu proizvoda “Save” Bijeljina konzervisanog voća, povrća, itd. U rezervi imamo 10.000 tona kukuruza, oko 14.000 tona pšenice. I to je sasvim dovoljno za naše potrebe. Sarađujemo sa Vladom Srbije, koja ima bogato iskustvo u funkcionisanju Republičkih robnih rezervi. Mi ćemo biti u sistemu samostalnog života i rada robnih rezervi da se one mogu pokriti iz troškova koji se odnose na promet robe kako bi one bile u funkciji zaštite stanovništva. Računamo i na ulaganja u poljoprivredu da bismo mogli obnavljati robne rezerve.
Uvođenje fiskalnih kasa je korak za dalje povećanje discipline poreskih obveznika nakon primjene Zakona o PDV-u, ali u RS ima problema sa sprovođenjem procesa fiskalizacije. Kako ih otkloniti?
GLUHAKOVIĆ: Kada nešto novo, kao što je to fiskalizacija u ovom slučaju, dolazi na naš prostor, uvijek ima problema koji koče taj proces. Osnovni naš moto je da nastavimo sa fiskalizacijom, jer kroz taj proces želimo da stabilizujemo poreski sistem u RS, da uredimo tržište i zaštitimo potrošače. Ako uredimo tržište, ovaj prostor biće interesantan za strane ulagače koji dolaze u RS, a to je naš primarni cilj. Fiskalnim kasama u RS nadogradićemo i pojednostaviti funkcionisanje tog sistema, a s našim kolegama iz Srbije pokušaćemo da primijenimo njihova iskustva koja su dobra iz ove oblasti. Pokušaćemo da izbjegnemo greške koje su u Srbiji imali i da slične nepravilnosti ispravimo da se ne bi događale i kod nas. Da bi se stabilizovalo tržište i privukli strani investitori kroz zakonske regulative pojednostavićemo procedure oko izdavanje rješenje i dozvola za građenje kako bi procedure bile manje komplikovane. Cjelokupnoj stabilizaciji doprinijeće i usvojeni zakoni o porezu na dohodak što će, između ostalog, omogućiti stabilnost ovih prostora i sigurnost za investitore. Iako se 2009. najavljuje kao godina recesije, RS ima dobru osnovu i startnu poziciju za ublažavanje svih mogućih udara kojih će biti, pa i u bankarskom sektoru i spremno ćemo odgovoriti svim tim udarima. Naš cilj je da što kvalitenije prevaziđemo krizu iako smo imali tešku startnu poziciju 2006. godine, dok je 2008. bila godina turbulencije sa rastom cijena nafte na svjetskoj berzi, a na to ne možemo da utičemo. Ipak, smanjenje carina na robu iz EU u 2009. će olakšati poziciju i Srpskoj kroz kvalitetnije uređenje poreske politike i ubiranje tih prihoda značiće stabilizaciju ekonomskih prilika. Radićemo i analizu na nekoliko stotina artikala koji će biti uvezeni u RS i vidjećemo kako će se te cijene i umanjenje PDV i carinski prihodi odraziti na prihode u budžetu.
Kako zaštititi građane od udara cijena, jer one konstantno rastu?
GLUHAKOVIĆ: To je pitanje na koje moramo obratiti pažnju. Potrebno je da, pored inspekcije, i potrošači znaju svoja prava i prijave slučajeve povećanja cijena. Reakcija potrošača na robu je najbolji barometar, njihovi komentari, knjiga utisaka koja postoji u svim trgovačkim lancima… Filozofija “ja ću sada da dignem cijene pa ako dođe inspekcija, spustiću ih” lov je u mutnom i tom moramo stati ukraj. To je kratkog daha i to ponašanje trgovaca neće dugo trajati. Inspekcija radi svoj posao, ali rezultate ne možemo očekivati preko noći. Imamo problema, svi moramo biti uključeni, od najnižeg do najvišeg da pomognemo inspekciji. Nedopustivo je da potrosaču ne vraćaju novac za robu koju reklamira, što se sada dešava i to moramo zakonski izmijeniti ako želimo zaštititi potrošača.
Radnici “Boske” mogu da budu spokojni
Kada možemo očekivati implementaciju ugovora koji je Vlada RS postigla s kompanijama “Delta” i “Zekstra” vezano za Robnu kuću “Boska”? Da li radnici mogu da budu spokojni?
GLUHAKOVIĆ: Nadam se da će vrlo brzo doći do rezultata i implementacije tog ugovora, jer su to ozbiljne kompanije. Konkurencijsko vijeće je odobrilo ugovor i kupac može da uđe u posjed “Boske” i ispoštuje ugovor. Realizaciju sigurno možemo očekivati uskoro, a radnici “Boske” mogu da budu spokojni. Neizvjesnost i čekanje da počne realizacija su vrlo nezahvalni s obzirom na traume koje su ljudi prošli u ovom procesu. Vlada RS je završila svoj dio kvalitetno i sada je na novom vlasniku i menadžmentu u “Boski” da krenu s realizacijom. Nezavisne n.