BEOGRAD, Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) namjerava sljedeće godine da uloži u Srbiju, u vidu kredita, najmanje 300 miliona evra, izjavio je bančin glavni ekonomista Erik Berglof.
On je objasnio, u intervjuu za najnoviji broj beogradskog privrednog magazina “Ekonomist”, da svota ulaganja EBRD u srpsku privredu tokom 2009. može biti i veća od navedene i da sve zavisi od kvaliteta projekata koje će banka razmatrati prilikom odobravanja novih zajmova.
“U sljedećoj godini obim ulaganja u regionu EBRD-a, što uključuje 30 zemalja, biće 20 odsto veći, što je najviše dosad”, precizirao je Berglof.
Glavni ekonomista EBRD navodi da će bančin kapital, kad je riječ o Srbiji, dogodine biti uložen prije svega u Koridor 10 i druge infrastrukturne objekte, uključujući Željeznice Srbije, finansijski sektor i poljoprivredu.
Na pitanje da li EBRD planira i povećanje vlastitog udjela u beogradskoj Komercijalnoj banci, Berglof je odgovorio da se i ta mogućnost razmatra, a da je bančin prioritet da osigura veći kapital u bankarskim organizacijama u kojima već ima učešće.
Berglof, koji je i specijalni savjetnik predsjednika EBRD -a Tomasa Miroua, navodi da će banka u narednom periodu ulagati svoja sredstva i direktno u kompanije.
Kao dobar primjer takvog ulaganja naveo je kredit u vrijednosti 15 miliona dolara za kompaniju “Via one” koja se bavi razvojem jeftine tehnologije za međunarodne pozive, a namjerava da otvori softver – centar u Novom Sadu.
Odajući priznanje Srbiji za učinjene reformske korake, naročito u finansijskom sistemu, Berglof je upozorio da Srbija ima priliku, uprkos globalnoj finansijskoj krizi, da poradi na daljem smanjenju troškova finansijskog sistema i poboljša upravljanje rizičnim kapitalnim sredstvima.
“To što će se dogoditi da privredni rast (u Srbiji) dogodine bude upola manji nije toliko bitno koliko je bitno da finansijski sistem ostane jak”, ocijenio je Berglof, uz opasku da “iako Srbija nije dio Evropske unije ono što se dešava tamo odlučujuće će uticati na Srbiju”, u čijem bankarskom sistemu većinski udio imaju evropske banke.
Berglof je na pitanje šta za spoljne investitore znači prisustvo EBRD u našoj zemlji odgovorio da jedna od funkcija banke da “obezbedi stabilnost i javnost rada u finansijskom sektoru (Srbije)”.
Takva uloga EBRD -a je važna za spoljne ulagače, jer im to daje osećaj sigurnosti i manjeg rizika, što je preduslov i za dolazak novih investitora, pogotovu onih koji ne poznaju prilike u regionu, zaključio je Berglof.