VAŠINGTON,Svjetska privreda se zahvaljujući preduzetim mjerama “malo udaljila od finansijske katastrofe”, odnosno kraha globalnog finansijskog sistema, što se može smatrati “dobrom viješću” kad je riječ o situaciji u borbi s finansijskom krizom, ocijenio je Olivije Blanšar, glavni ekonomista Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).
“Loša vijest je što je kriza počela da ispoljava znatno veći i dublji uticaj na realnu privredu”, ukazao je Blanšar i dodao da, kao rezultat, MMF sada “nije previše siguran” ni u svoje posljednje prognoze, prema kojima se oporavak privrednog rasta u razvijenim zemljama očekivao 2010. godine.
Prema njegovoj ocjeni, primarni zadatak sada je “gašenje požara”, a šta je za to potrebno uraditi – “jasno je, ali nije lako”. Neophodno je, s jedne strane, održavati bankarsko-finansijski sistem stabilnim, a sa druge – podsticati potražnju, ograničiti pad proizvodnje, vratiti povjerenje.
“Kako su u mnogim zemljama, naročito u SAD i Japanu, mogućnosti uticaja na situaciju pomoću kreditno-monetarne politike praktično iscrpljene, u prvi plan izlaze finansijsko-budžetske mjere”, rekao je Blanšar.
Osvrćući se na to šta će biti “poslije krize”, on predviđa da će vlade većine zemalja morati da se pozabave znatno naraslim dugovima. Sem toga, “u nekoliko zemalja”, će doći do “znatne konsolidacije finansijskog sektora” u kojem će se pojaviti “veliko prisustvo države”, ali nije naveo koje su to zemlje.
Blanšar se založio za reformisanje međunarodnog sistema finansijskog regulisanja i nadzora u duhu nedavnih preporuka “velike dvadesetorice” i dodao da je MMF spreman da rješava zadatke koji stoje pred njim, naročito ukoliko dobije “bar malo finansijskih sredstava”.