BANJALUKA, Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske (RS) Radivoje Bratić smatra da je neophodno stvoriti jedinstven ciklus poljoprivredne proizvodnje i prehrambene industrije, čime bi se i radnici i domaća proizvodnja uspješnije oduprli negativnom uticaju globalne ekonomske krize.
“Povezivanje poljoprivrednih proizvođača, posebno povrtlara i voćara sa ovih prostora u jedan zatvoreni lanac sa proizvodnim procesom `Vitaminke` AD Banjaluka je nešto što treba da bude budućnost i poljoprivrednika i ove prehrambene industrije, čime bi se mogao ublažiti, pa i spriječiti negativan uticaj globalne ekonomske krize”, rekao je Bratić.
On je, nakon obilaska proizvodnih pogona “Vitaminke” rekao novinarima, da je postignut dogovor sa rukovodstvom ove firme o uključivanju povrtlara i voćara u proces proizvodnje hrane s ciljem obezbjeđenja plasmana voća i povrća, kao neophodne sirovine prehrambenoj industriji.
Član Uprave “Vitaminke” Žarko Mikić rekao je da je ove godine, samo za transport povrtlarskih kultura iz uvoza, ova firma platila 1,5 milion KM, naglašavajući da bi ova sredstva bila višestruko korisnija da su uložena u razvoj domaće poljoprivrede, prije svega u izgradnju sistema za navodnjavanje i slične dugoročne investicije kojima bi se obezbjedila sirovina za prehrambenu proizvodnju.
“Nažalost, prvi put moramo konstatovati da su sa zapada počeli dolaziti vrlo neprijatni ekonomski i finansijski udari, pošto su izostale i neke već dogovorene narudžbe za naše proizvode i zato koristimo posjetu ministra Bratića za dogovor o aktivnostima kojima bismo barem djelimično mogli da amortizujemo moguće velike finansijske i ekonomske probleme”, rekao je Mikić.
On je podsjetio da je “Vitaminka” već godinama jedan od najvećih proizvođača hrane u BiH koji je obezbjedio najrespektabilnije svjetske HASAP standarde za kvalitet hrane.
Mikić je naglasio da to nije dovoljno za uspješan izvoz, jer su zemlje iz okruženja uvele različite sisteme kako bi spriječile uvoz proizvoda konkurentskih firmi.
“To predstavlja problem svim kvalitetnim proizvođačima iz BiH, jer se još ne uvažavaju činjenice da i ovdje postoje institucije i instituti koji mogu da se uključe u međunarodnu podjelu rada, iako je `Vitaminka` već odavno uključena u međunarodnu podjelu rada”, pojasnio je Mikić.
Predstavnike Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS domaćini u “Vitaminci” su upoznali sa procesom proizvodnje i poslovnim rezultatima fabrike, koja zapošljava više od 250 radnika, koji imaju prosječnu platu oko 550 KM, te dvostruko veći broj sezonske rane snage.
Mikić je naglasio da rukovodstvo “Vitaminke” očekuje da će finansijski pokazatelji poslovanja ove firme biti na nivou prošlogodišnjih, uz mogući finansijski pad u fizičkom obimu poslovanja zbog smanjenja izvoza.
On tvrdi da će i pored svih teškoća “Vitaminka” u potpunosti obezbijediti domaće tržište sa svojim proizvodima.
“Očekujemo da će promet biti kao i lani i da ćemo premašiti 30 miliona KM i mislimo da je to u ovakvim uslovima jako zadovoljavajuće” – naglasio je Mikić i dodao da se plate radnicima isplaćuju redovno, kao i svi pripadajući doprinosi, porezi i PDV.