SARAJEVO, EU je odobrila 120 miliona evra kao podršku zemljama zapadnog Balkana u borbi protiv svjetske ekonomske krize, a taj paket pomoći biće podržan sa još 500 miliona evra – izjavio je šef Delegacije Evropske komisije u BiH Dimitris Kurkulas.
On je rekao da je pomoć od 120 miliona evra odobren prije sedam dana, a da će dodatnih 500 miliona evra biti mobilisano putem raznih finansijskih institucija, te da je u procesu razrađivanje detalja tog paketa pomoći.
Kurkulas je danas, na prezentaciji “Bijele knjige 2008” koju je priredio Savjet stranih investitora, pojasnio da bi ta sredstva trebalo da posluže kao pomoć malim i srednjim preduzećima, i za podršku aktivnosti opština u regionu koje mogu da doprinesu otvaranju novih radnih mjesta.
On je podsjetio da je Evropska komisija kao podršku BiH u periodu pred priključenje EU za period od 2007. do 2011. godine obezbijedila 440 miliona evra.
Prema Kurkulasovim riječima, Evropska komisija detaljno će se pozabaviti “Bijelom knjigom”, jer je u fazi ažuriranja prioriteta saradnje sa BiH.
Kurkulas je upozorio da je pozitivan momenat koji je stvoren potpisivanjem Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa EU nestao odmah nakon tog potpisivanja zbog negativne političke retorike, ali da se čini da se BiH nedavnim dogovorom iz Pruda vraća na pravi put ka EU.
Predsjednik Savjeta stranih investitora Tie Sosnovski rekao je da su protekle godine u BiH postignuta određena poboljšanja u poslovnom okruženju, ali da su se druge zemlje u regionu daleko ozbiljnije posvetile reformama od BiH.
On je iznio mišljenje da je globalna ekonomska kriza već počela da utiče na ekonomiju BiH.
“Stvarne posljedice finansijskog previranja koje je zahvatilo svijet na ekonomiju i građane BiH tek treba da budu utvrđene. Stoga je još važnije da svi faktori reaguju brzo i odlučno i usvoje potrebne reforme da bi kreirali privlačnije poslovno okruženje kako za strane tako i za domaće investitore” – naglasio je Sosnovski.
Finansijski direktor “Rajfajzen banke” i član Upravnog odbora Savjeta stranih investitora Aleksander Žolnaj izjavio je da su reforme još važnije u sadašnjem trenutku kada svjetska ekonomija ulazi u recesiju.
“Neophodno je da se svi nivoi vlasti fokusiraju na poboljšanje konkuretnosti ekonomije BiH, posebno imajući u vidu da će se kompanije u BiH suočiti sa značajnim smanjenjem svojih ključnih izvoznih tržišta u regionu i EU” – istakao je Žolnaj.
“Bijela knjiga” je publikacija koju Savjet stranih investitora priprema svake godine a svrha joj je da vlastima BiH pruži program prioritetnih reformi, koje bi pomogle u rješavanju ključnih prepreka ulaganjima u BiH i pružile podršku BiH na njenom putu ka EU.
U “Bijeloj knjizi” za ovu godinu obuhvaćene su četiri ključne oblasti – registracija kompanija, dobijanje radne dozvole i privremenog boravka za strane radnike, reforma poreza i dobijanje građevinskih dozvola.
Članovi Savjeta stranih investitora identifikovali su kratku listu prioritetnih reformi koje realno mogu biti provedene u narednih 12 mjeseci.