BANJALUKA, Vlada Republike Srpske (RS) utvrdila je danas Nacrt zakona o javno-privatnom partnerstvu u RS, kojim se javnom partneru daje pravo da određenu javnu uslugu da na obavljanje privatnom partneru.
Jedan od oblika ovakvog partnerstva jeste koncesija.
“Javno-privatno partnerstvo podrazumijeva pravo javnog partnera da određenu javnu uslugu da na obavljanje privatnom partneru, tako što će on svojom velikom investicijom obezbijediti imovinu potrebnu za obavljanje te javne usluge”, rekla je novinarima u Banjaluci pomoćnik ministra finansija Radmila Mihić.
Mihićeva je istakla da se ovakvi ugovori sklapaju radi smanjenja pritiska na budžet kada je riječ o kapitalnim investicijama.
“Ukoliko bismo imali potrebu da izgradimo odgovarajući centar za medicinska istraživanja, a nemamo dovoljno novca za ovakvu kapitalnu investiciju, uradićemo svoju studiju opravdanosti, analizu uporednih troškova i javnim pozivom pozvati sve privatne partnere da sa nama stupe u odnos javno-privatnog partnerstva”, navela je Mihićeva.
Prema njenim riječima, obaveze privatnog partnera bile bi da napravi takav centar po zahtjevu Vlade RS i da obavlja uslugu prema standardima koje mu odredi javni sektor.
Mihićeva je navela da novi oblik partnerstva podrazumijeva da privatni partner ne naplaćuje konačne usluge od krajnjeg, nego od javnog partnera.
“Takav primjer je koncept Centra za dijalizu, u kojem je privatni partner imalo veliku početnu finansijsku investiciju, koji dobija naknadu od Fonda zdravstvenog osiguranja, a ne od korisnika Centra”, navela je Mihićeva.
Ona je rekla da svih 27 zemalja EU imaju iskustva u javno-privatnom partnerstvu ili su u završnoj fazi za sklapanje ugovora u odgovarajućim oblastima i da je Nacrt usklađen sa evropskim sekundarnim pravom, te da se prvi put pojavljuje u zakonodavstvu RS.