ŽENEVA, Postoji mogućnost da se ministri zemalja – članica Svjetske organizacije za trgovinu (STO) sastanu u Ženevi, od 13. do 15. decembra, da bi obavili završne pregovore u okviru Doha runde koji se vode već sedam godina, izjavio je generalni direktor STO Paskal Lami.
Agencija Rojters ukazuje u izvještaju iz ženevskog sjedišta STO da Lami, u faks poruci koju je prije tri dana uputio svim članicama Organizacije, nije ipak precizirao datum održavanja ministarskog skupa, objašnjavajući da pregovaračke pozicije zainteresovanih strana nisu toliko približene da se može sazvati sastanak na kome bi se vodili završni pregovori u okviru Doha runde.
Lami je, međutim, ocijenio, pozivajući se na “vlastiti osećaj” i procenu, da bi se ministarski skup STO ipak mogao održati u navedenom terminu.
Polovinom prošlog mjeseca politički prvaci grupe 20 najrazvijenijih zemalja svijeta su, tokom njihovog sastanka u Vašingtonu, zatražili da se trgovinski pregovori u okviru Doha runde okončaju najdalje do kraja ove godine.
Protekli ministarski skup STO u julu završio se potpunim neuspjehom, zbog razmimoilaženja najrazvijenijih i manje razvijenih zemlja oko visine subvencija u poljoprivredi i carina na industrijske proizvode.
Indija i Brazil su zahtjevali, u ime velike grupe manje razvijenih zemalja, da SAD i Evropska unija bitno smanje državne subvencije svojim farmerima i otvore vlastito poljoprivredno tržište za proizvođače iz siromašnog dijela svijeta.
Predstavnici SAD i EU su, međutim, pristali na manje ustupke u vezi sa subvencijama i otvaranjem tržišta za masovniji uvoz poljoprivredno – prehrambenih proizvoda, istovremeno zahtevajući ukidanje carina na izvoz industrijskih proizvoda u manje razvijene zemlje.
Uspješan završetak Doha runde i postizanje novog opšteg sporazuma o trgovini bi, prema riječima eksperata, značajno unapredili robnu razmenu u svijetu i smanjili broj siromašnih na globalnom nivou.
Prema posljednjim podacima Organizacije UN za hranu i poljoprivredu, u svijetu oko 850 miliona ljudi stalno gladuje ili se vrlo loše hrani.
Njihov broj bi se, u slučaju prihvatanja prijedloga o potpunoj liberalizaciji svjetske trgovne, mogao preploviti u toku narednih nekoliko decenija, tvrde eksperti Svjetske organizacije.