PRIJEDOR, Prijedor je po pokrivenosti uvoza izvozom među vodećim opštinama u Republici Srpskoj (RS) – privredni subjekti u 2007. godini izvezli su robu u vrijednosti od 165.418.000 KM, dok je, istovremeno, vrijednost uvoza iznosila 120.681.000 KM.
Ovakav pozitivan obim razmjene sa inostranstvom ostvaren je zahvaljujući razvoju izvozno orijentisanih preduzeća.
Iako će ovu godinu, zbog uticaja globalne finansijske krize i recesije, završiti sa smanjenom proizvodnjom koncentrata željezne rude za 20 odsto, “Arselor Mital Prijedor” ostaće na vrhu najjačih preduzeća u RS, gdje se našao 2005., samo godinu dana nakon što je ušao u sastav najvećeg proizvođača čelika u svijetu “Mital stila”.
Osim prijedorskih rudnika, kao vodećeg izvoznog preduzeća sa prihodom od oko 120.000.000 KM, milionski izvoz ostvaruju “Skontoprom” u oblasti tekstila, a fabrike keksa i vafla “Mira” i prerade voća “Prijedorčanka” u sektoru prehrambene industije.
Cjelokupnu proizvodnju izvozi i “Lipa drvo”, čiji je vlasnik italijanska kompanija “Kora grup”.
Značajne poslovne rezultate ostvaruju i druga preduzeća iz oblasti drvoprerade koja sve više primarnu preradu drveta (pilane) zamjenjuju finalnom proizvodnjom namještaja, stolarije i drugih gotovih proizvoda od drveta.
Grupa firmi iz oblasti metalne industrije (MIP, “Bosnamontaža” i drugi) angažovana je na izradi i montaži čeličnih konstrukcija za klijente iz zemalja Evropske unije.
Osim već pomenutog “Skontoproma”, čija je godišnja proizvodnja vrijedna oko 30.000.000 KM i koji najveći dio takozvanih „long“ poslova (dorada proizvoda) obavlja za švedsku kompaniju “Ikea”, slične poslove za strane klijente obavljaju i preduzeća “Mile teks” i “Ivančica”.
Uspješnima u proizvodnji mesnih proizvoda pridružuje se i prijedorski “Impro” koji je za dvije godine rada u okviru banjalučke kompanije “Orion 3” dostigao dnevnu proizvodnju od deset tona prerađenog mesa, što je za 3,5 tona više u odnosu na „zlatne“ osamdesete godine, kada je maksimalna dnevna proizvodnja iznosila sedam tona.
U oblasti prehrambene industrije ne treba zaboraviti ni mljekaru “Milko”, koja iz godine u godinu povećava otkup i preradu mlijeka, a u oblasti ribarstva najveće ribogojilište u BiH, Ribnjak “Saničane”.
Privredna slika Prijedora ne bi bila potpuna bez preduzeća iz oblasti građevinarstva i niskogradnje među kojima je, svakako, preduzeće “Prijedor-putevi” koje je u svojoj branši jedno od najuspješnijih u Srpskoj.
Ovo su samo neki podaci koji govore o oporavku privrede u Prijedoru koji, kao tradicionalno industrijska sredina, svoj ekonomski razvoj bazira na iskorištavanju prirodnih resursa kojih ne manjka na ovom području.
Ne treba zaboraviti da su ratni period i tranziciona dešavanja žestoko pogodili ekonomiju u ovoj opštini što je za posljedicu imalo uništavanje velikih privrednih sistema i povećanje nezaposlenosti.
U Fabrici celuloze i papira “Celpak”, koja je sama zapošljavala oko 3 000 radnika, stečajni postupak je, ako zanemarimo sudske sporove oko manjih vrijednosti imovine, gotovo završen i to rasprodajom stečajne mase.
U stečaju su prodani i prijedorska ciglana, građevinsko preduzeće “Mrakovica”, te “Autotransport” kojeg je kupila Vlada RS.
Vlada je kupila i dio “Celpakovog” zemljišta na kojem bi trebalo da bude formirana jedna od dvije industrijske zone (za drugu su pominjani Brezičani) u kojima bi se investitorima ponudili povoljni uslovi za ulaganja u proizvodne djelatnosti.
U svojim strateškim opredjeljenjima opština se, između ostalog, bazirala na razvoju malih i srednjih preduzeća i stvaranju povoljnog ambijenta za privlačenje domaćih i stranih investicija.
Opštinska administracija je potencijalnim investitorima na raspolaganje stavila usluge Odjeljenja za privredu, Agencije za ekonomski razvoj “Preda – Pd“ i Info centra za investitore.
Iz opštinskog budžeta izdvajaju se podsticajna sredstva za pomoć pri zapošljavanju i pokretanju neke od proizvodnih djelatnosti, a formirana je i Fondacija “Prijedor” kao kreditno-garantni fond, koji preduzetnicima i poljoprivrednicima omogućava povoljnije kredite.
Prijedor danas ima oko 3 000 privrednih subjekata. Najveći broj je iz uslužnih djelatnosti (trgovina, ugostiteljstvo).
Zaposleno je oko 18 000 osoba, a nova radna mjesta čeka oko 13 000.Srna