MOSKVA, Vrijednost trgovine na ruskom finansijskom tržištu do kraja naredne decenije bi trebalo da se uveća za gotovo osam puta, na oko 240 biliona rubalja, ili približno 8,5 hiljada milijardi dolara, objavljeno je u Moskvi.
Moskovski dnevnik “Gazeta” piše , pozivajući se na izjavu ruskog premijera Vladimira Putina, da domaće finansijsko tržište sada previše zavisi od negativne klime koja postoji na globalnim berzama.
Putin je na nedavnom zasjedanju vlade rekao da se odluke o tome kakve će akcije prodavati ili kupovati učesnici poslovanja na ruskom tržištu još donose u inostranstvu.
“Posljedica takvog stanja je da su tekuće kotacije akcija naših kompanija niže nego što bi trebalo da budu na osnovu prave vrijednosti njihovog biznisa”, ocijenio je Putin, uz opasku da je riječ “o apsolutno neprihvatljivoj pojavi.”
Putin je dodao da se taj problem neće rješavati ograničenjem aktivnosti stranih investitora na ruskom tržištu, već će vlada podržati stvaranje “jakog pula domaćih ulagača.”
Vlada smatra, kako je naveo Putin, da se nepovoljna situacija može ispraviti ubrzanijom diverzifikacijom ruske privrede i istovremenim stvaranjem u Moskvi velikog međunarodnog finansijskog centra.
Način organizacije i koncept rada regionalnog finansijskog centra u Moskvi vlada će razmotriti do kraja godine, a privlačenje novih investitora bi trebalo da se podstakne putem nižih poreskih opterećenja, a takođe i kroz popravljanje “infrastrukture finansijskih tržišta.”
Objašnjavajući namjeru da poboljša infrastrukturu finansijskog tržišta, vlada je najavila da će insistirati na usvajanju novih propisa koji bi smanjili administrativne prepreke u poslovanju stranih kompanija, pojednostavili proceduru registracije emisije hartija od vrijednosti, a takođe osigurali i veću otvorenost cjelokupnog tržišnog mehanizma.
Dopunska mjera za pravlačenje stranog kapitala na rusko tržište treba, prema mišljenju vladinih eksperata, da bude zakon o sankcionisanju zloupotrebe insajderskih informacija na berzama.
Nacrt tog zakona vlada je odobrila na sjednici u ponedjeljak, a najvažnije odredbe odnose se na postojanje ne samo krivične već i materijalne odgovornost u slučaju zloupotrebe insajderskih informacija na tržištu.
Rusko finansijsko tržište, uključujući i berze akcija, snažno je uzdrmano tekućom globalnom finansijskom krizom, a glavni indeksi akcija na moskovskoj berzi su višestruko opali u proteklih pet mjeseci, prenosi moskovski sajt Polit. ru.
Indeks akcija RTS, koji uglavnom iskazuje prosječnu vrijednost vodećih energetskih i drugih industrijskih firmi, je bio u padu od četiri odsto, dok je indikator finansijskih organizacija – MMVB – opao još više – oko sedam procenata.
Finansijski eksperti u Moskvi, čije mišljenje prenosi Polit.ru, ukazuju da je ruska privreda još “veoma jako zavisna od nafte”, čije cijene su u proteklih šest mjeseci drastično smanjene.
Jeftinija nafta (barel ove sirovine trenutno košta oko 48 dolara, prema rekordnih 147,27 dolara u julu ), kao i činjenica da se nepovoljna kretanja na globalnim efektnim tržištima direktno odražavaju na kotacije ruskih akcija, predstavljaju činjenice zbog kojih moskovski eksperti zaključuju da će situacija na domaćim berzama akcija i cijelom finansijskom tržištu i dalje biti problematična.