NJUJORK, Američka finansijska grupacija “Goldman Saks” (Sachs), koja je do sada bila manje pogođana krizom na kreditnom tržištu od drugih banaka Volstrita, možda će objaviti neto gubitak od čak dve milijarde dolara u četvrtom kvartalu, okončanom 28. novembra, objavio je njujorški “Vol strit džornal” (Wall Street Journal).
Kvartalni gubitak od pet dolara po akciji bio bi pet puta veći od prognoze analitičara Volstrita i ujedno prvi kvartalni gubitak te banke od kada je ponudila svoje akcije na berzi 1999. godine.
Analitičari ukazuju da je glavni razlog ovih gubitaka taj što je “Goldman” bio prinuđen na otpisivanje aktiva u svim poljima djelatnosti – od privatnih investicija do nekretnina.
Oni takođe podsjećaju da jača pritisak na mnoge finansijske kompanije zbog naglog i neočekivanog pada vrijednosti svih vidova aktiva, objavljeno je na Internet sajtu finmarket.ru.
Po mišljenju analitičara kompanije “Openhajmer” (Oppenheimer&Co) Meridit Vitni, najveće američke banke, uključujući “Sitibank” (Citibank), “Banku Amerike” (Bank of America) i “Goldman”, biće prinuđene da ponovo otpišu ili usmjere u rezerve desetine milijardi dolara.
“Goldman” je po sprovođenju inicijalne javne ponude (IPO) u maju 1999. prevazišao konkurente i postao najveća investiciona banka u SAD po tržišnoj vrijednosti i najprofitabilnija banka u istoriji Volstrita.
Profit “Goldmana” je, i pored toga, u prva tri tromjesečja ove godine potonuo 47 odsto u odnosu na isto razdoblje prošle godine.
Sa sprovođenjem inicijalne javne ponude, na mjesto izvršnog direktora banke je došao Henri Polson, koji je u maju 2006. napustio kompaniju da bi stupio na dužnost američkog ministra finansija.
“Goldman” je u septembru ove godine dobio odobrenje američkih Federalnih rezervi za preobražaj iz investicione banke u bankarsku holding kompaniju.
Tada su “Goldman” i “Morgan Stenli” (Stanley), posljednje dvije velike investicione banke u SAD, potvrdile da će postati tradicionalne bankarske holding kompanije, čime je okončana era investicionog bankarstva na Volstritu.