BIJELJINA, Novi zakon o hrani obezbijediće zaštitu interesa proizvođača i prerađivača hrane, visok nivo zaštite života i zdravlja ljudi, te zaštitu životinja, bilja i životne sredine, rekao je pomoćnik ministra za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo Republike Srpske (RS) Vid Kopanja.
“Donošenje novog zakona o hrani je naša obaveza tim prije što u RS imamo više od 550 preduzeća u sedam različitih djelatnosti koja se bave proizvodnjom i distribucijom hrane”, rekao je Kopanja na javnoj raspravi u Bijeljini.
On je napomenuo da je Nacrtom zakona o hrani predviđeno nekoliko segmenata, od kojih su najbitniji odgovornost i obaveze subjekata kojima je proizvodnja hrane osnovna djelatnost i nadležnost i kontrola proizvoda koji se stavljaju na tržište u RS.
Kopanja rekao da će iz budućeg zakona biti izvedeni i određeni podzakonski akti koji će regulisati određene standarde i minimalne tehnološko-tehničke uslove u proizvodnji hrane.
“To znači da će novi zakon imati promotivni karakter i olakšaće proizvođaču, a zaštititi potrošača. Standardi koji se u zakonu promovišu kao podzakonski akti usklađeni su sa direktivom EU i zakonima iz zemalja okruženja koji su sada na snazi”, rekao je Kopanja.
On je dodao da novi zakon o hrani neće biti restriktivan, ali da će mnogi proizvođači morati uložiti više napora kako bi se približili evropskim standardima proizvodnje hrane.
“Što se tiče standarda i direktiva EU, Ministarstvo će onim proizvođačima koji žele da se približe tome, davati i savjetodavnu, ali i finansijsku pomoć”, rekao je Kopanja, koji je pomoćnik ministra za prehrambenu industriju i dodao da ove direktive predstavljaju “samo olakšanje za uklapanje na evropsko tržište”.
Istovremeno, rekao je Kopanja, ove direktive EU daće mogućnost kontrole svega onog što ulazi na tržište RS.
Predsjednik Privredne komore regije Bijeljina Mihajlo Vidić smatra da je donošenje novog zakona o hrani veoma važan zakonski akt koji omogućava obezbjeđivanje određenih uslova za lakši i brži pristup EU, te da sličan zakon, gotovo identičan, već postoji na nivou BiH.
“Novi zakon donosi osnovne norme koje treba da ispunjavaju određeni prehrambeni artikli, odnosno hrana u najširem smislu riječi, akreditaciju i utvrđivanje laboratorija koje su ovlaštene za kontrolu ispravnosti te hrane, a veoma je važno da će donošenjem ovog zakona prestati dileme o nadležnostima u dijelu kontrole hrane za ljude, ali i u dijelu kontrole hrane za životinje”, rekao je Vidić.
On smatra da je do sada bilo dosta propusta u ovom pogledu, kako u nadležnosti u vezi sa ispravnosti namirnica tako i o referentnosti laboratorija koje vrše kontrolu hrane.
Javna rasprava o Nacrtu zakona o hrani održana je ranije u Trebinju, Istočnom Sarajevu, Banjaluci, a u Bijeljini je završna pred konačno stavljanje u formu prijedloga zakona.