PODGORICA, Šef delegacije Evropske komisije u Podgorici Leopold Maurer ocijenio je da su, osim nepotpune primjene principa vladavine prava, u Crnoj Gori najveći problemi tehničke prirode, kao što je priprema za upravljanje novcem iz evropskih fondova i njegovo korišćenje.
“Iz sopstvenog iskustva mogu reći da su najveći problem, osim nepotpune primjene principa vladavine prava, tehnička pitanja, koja se ovdje potcjenjuju. To se, naprimjer, odnosi na mehanizme u oblasti strukturnih politika, uključujući poljoprivredu. To su pitanja koja zahtijevaju dugoročne pripreme i reorganizaciju za nešto što će, u pogledu veće finansijske podrške od EU dati rezultate tek na dan pristupanja Uniji”, rekao je Maurer podgoričkim “Vijestima”.
On je naveo da “često nailazi na stereotipnu reakciju da je `Crna Gora mala zemlja`”.
Projekti i sredstva iz Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA) sada gotovo u potpunosti idu preko Evropske komisije, ali svaka država, potencijalna članica EU, mora prije ulaska u Uniju da preuzme odgovornost za upravljanje fondovima.
U Vladi su prije oko godinu dana počele pripreme za uvođenje Decentralizovanog sistema upravljanja (DIS) sredstvima evropskih fondova.
Evropska komisija je za period od 2007. do 2010. godine za Crnu Goru opredijelila oko 30 miliona evra godišnje.
Prema projekciji Ministarstva finansija, bruto društveni proizvod /BDP/ Crne Gore za 2008. godinu je tri milijarde evra, što znači da bi u budućnosti mogli računati na do 120 miliona evra podrške iz Brisela.
Maurer je rekao da je “veoma zadovoljan visokim stepenom” motivacije crnogorskih institucija, političara i predstavnika civilnog društva kada je riječ o članstvu u EU.
“Konsenzus o zajedničkom cilju članstva u EU je od ogromnog značaja kako bi ovaj proces brže napredovao”, dodao je Maurer.
Upitan da li Podgorica treba da aplicira do kraja godine, Maurer je kazao da je Komisija u strateškom dokumentu ponovila da je za to “apsolutno neophodan zadovoljavajući nivo reformi”.
“Uloga Komisije je da, po zahtjevu Savjeta ministara, napravi mišljenje o spremnosti neke države da postane kandidat, kao i da procijeni posljedice pristupanja. Nakon što Komisija dostavi svoje mišljenje, države članice odlučuju o tome da li će započeti pregovore. To je proceduralni okvir. Najvažnije je, međutim, da država nastavi sa pripremama za članstvo. Sve što bude unaprijed završeno može samo da ubrza proces i bude od koristi svim građanima”, rekao je Maurer.