SARAJEVO – Dok poslodavci najavljuju da će tražiti ukidanje turstičke takse u FBiH, jer ne znaju kako se taj novac troši, iz Turističke zajednice FBiH upozoravaju da poslodavci ove obaveze obračunavaju u ukupnom iznosu, ali plaćaju svega 20 do 30 posto obaveza.
“Prihod od turističke takse je od oko pet miliona iz 2003. godine narastao na možda osam miliona KM, ali poslodavci uplaćuju svega 20 do 30 posto svojih obaveza koje samo obračunavaju u ukupnom iznosu”, kaže Šemsudin Džeko, predsjednik Turističke zajednice.
Predsjednik Turističke sekcije pri Vanjskotrgovinskoj komori BiH Goran Brčkalović upozorava da bi ukidanje ove takse dovelo do gašenja turističkih zajednica, ali napominje da treba povećati kontrolu nad radom ovih neprofitnih organizacija.
“Najveće pitanje u vezi s poslovanjem turističkih zajednica jeste transparentnost njihovog poslovanja, ali treba uvesti upravne i nadzorne odbore u kojima treba da budu privrednici, pa ako, recimo, ‘BH Pošte’ plaćaju 900.000 KM godišnje, oni imaju pravo i da nadziru trošenje tog novca”, kaže Brčkalović.
Turistička taksa je naknada koja je u FBiH uspostavljena 2003. godine i plaćaju je preduzeća u iznosu od 0,1 posto ukupnog prihoda i poslodavci ne mogu predati završni račun ukoliko je nisu obračunali. Iz Asocijacije poslodavca u BiH cijene da je od uvođenja ove takse do sada prikupljeno oko 80 miliona KM i da niko ne zna kako je taj novac potrošen, te najavljuju da će kroz Ekonomsko-socijalno vijeće FBiH tražiti ukidanje ove naknade ili njeno vezanje isključivo za turisitčku djelatnost preduzeća.
“Naš rad kontrolišu sve institucije koje kontrolišu rad vlada i skupština, od revizora do Finansijske policije i inspekcije”, tvrdi Džeko i pojašnjava da se prihod od ove takse dijeli tako da 20 posto dobija Turistička zajednica FBiH, a 80 posto kanotnalne zajednice.
“Svi oni po 20 posto svog ukunog prihoda, a to su takse i boravišne pristojbe, daju Ministarstvu za sport i kulturu u Vladi FBiH za zaštitu kulutrnohistorijskih spomenika”, dodao je on.
Samo tri turistička inspektora
Najveći problem turizma u BiH je to što se prijavljuje samo jedna četvrtina noćenja i boravaka, upozorava Goran Brčkalović iz Sekcije za turizam pri VTK BiH.
“Nažalost, imamo samo tri turistička inspektora, a turističke zajednice imaju dobar prihod od turističkih taksi i nisu zainteresovane da provode te kontrole”, tvrdi Brčkalović.
No, Šemsudin Džeko iz Turističke zajednice FBiH tvdi da oni nemaju ni ovlasti ni mehanizme da rade taj dio posla.
“Mi smo u više navrata od Vlade FBiH tražili da nam daju dodatne ovlasti, jer smatramo da je to jedino rješenje”, kaže Džeko. Nezavisne N.